Strony

Wólka Okrąglik

W XIX-wiecznej kapliczce przy drodze do Kosowa Lackiego (...) była niegdyś równie stara figura Jana N., zapewne drewniana. W latach II wojny światowej Niemcy zabrali do obozu w Treblince i do kapliczki już nie wróciła... [źródło



W artykule pt. "Kapliczki i krzyże przydrożne w parafii Prostyń" zamieszczono informacje na temat historii kapliczki w Wólce Okrąglik. Poniżej obszerne fragmenty.
 
Na łące, w pewnym oddaleniu od głównej drogi, na południowym krańcu wsi stoi murowana neogotycka kapliczka. Naroża części dolnej ujęte są lizenami, w przyziemiu od frontu znajdują się dwie prostokątne wnęki. Wzniesiona w połowie XIX wieku na planie kwadratu, dwukondygnacyjna. Kondygnacja górna oddzielona od dolnej wydatnym gzymsem, w górnej arkadowe przeźrocze. Pomalowana jest na biało-kremowo z brązowymi lamówkami, daszek na kapliczce i na czterech wieżyczkach wykonano z czerwonej cegły. Wewnątrz, za oknami na cztery strony znajduje się drewniana figura św. Jana Nepomucena. Kapliczka jest nieco przekrzywiona. Otoczona została metalowym płotkiem wykonanym z prętów. Niedaleko sączy się niewielki strumyczek – Wólczanka.
Daty powstania tej jednej z najstarszych kapliczek w parafii Prostyń należy szukać w połowie XIX wieku. Mieszkańcy opowiadają, że powstała na gruncie i w czasach dziedzica o nazwisku Kossowski lub następującym po nim Jakubowskim. Nie znany jest cel wybudowania kapliczki w dość znacznym oddaleniu od głównej drogi. Według relacji obiekt ten nie miał większego znaczenia dla wsi: nigdy nie odbywały się tu żadne nabożeństwa, ani stacje poświęcenia pól. Raz zatrzymała się procesja fatimska.
Z informacji powojennego właściciela tej posesji Waleriana Kobusa, można się dowiedzieć, że podczas II wojny światowej Niemcy zabrali do obozu figurę św. Jana Nepomucena i na swoje miejsce już nie wróciła. Przez wiele lat kapliczka stała pusta, a poczciwi ludzie włożyli do środka jakiś święty obrazek. Dopiero na prośbę proboszcza prostyńskiego ks. Romualda Michalczyka została wykonana nowa drewniana figura. Wyrzeźbił ją Lucjan Boruta z Drohiczyna. Zdarzenie to mogło mieć miejsce na przełomie lat 70. i 80. 
(...) Przez szereg lat kapliczka nie miała ogrodzenia, a pasące się tu krowy i konie ocierały się o jej stare ściany powodując zniszczenia. W 2002 roku Stanisław Kalata i Józef Bartczuk wykonali metalowy płotek zapobiegający dalszym uszkodzeniom obiektu.
W roku 2012 z inicjatywy proboszcza parafii Prostyń ks. Krzysztofa Maksimiuka kapliczka przeszła gruntowny remont. Przeprowadził go Krzysztof Skarżyński z Kosowa Lackiego. Został wówczas naprawiony dach, na którym wyrastały młode drzewka i zrobiono nową elewację. Koszt całej inwestycji został pokryty z funduszu parafii. Obecnie ziemia, na której znajduje się kapliczka jest własnością Zenona Oleszczuka.
Kapliczka z Janem Nepomucenem oddalona jest od głównej drogi w Wólce Okrąglik, ale też od całej wioski. W związku z tym w okolicznych miejscowościach istnieje powiedzenie: „Odsunąć się, jak św. Jan od Wólki”. [źródło, fotografie]




Przy drodze do Kosowa Lackiego, przy mostku na cieku wodnym, usytuowana jest murowana neogotycka kapliczka Jana N. Wzniesiona w połowie XIX wieku na planie kwadratu, dwukondygnacyjna. Naroża części dolnej ujęte lizenami, w przyziemiu od frontu dwie prostokątne wnęki. Kondygnacja górna oddzielona od dolnej wydatnym gzymsem, w górnej arkadowe przeźrocze (obecnie przeszklone). W nim - na miejscu starej (...) - współczesna drewniana rzeźba św. Jana Nepomucena autorstwa Lucjana Boruta z Drohiczyna, na zamówienie ks. Romualda Michalczyka, proboszcza z Prostyni w latach 1976-86... [źródło, czytelne fotografie]
 



 
 
Adnotacja:
  • kapliczka świętego Jana Nepomucena;
  • lokalizacja: Wólka Okrąglik, gmina Kosów Lacki, powiat sokołowski, województwo mazowieckie;
  • data wykonania fotografii: 3.03.2025 r.

2 komentarze:

  1. Otoczenie, tło kapliczka ma niewątpliwie ładne. Może w marcu tego mocno nie widać, ale teraz jest tam na pewno bardzo fajnie.

    OdpowiedzUsuń

Miło mi, że tu zaglądasz i zostawiasz ślad. Dziękuję:)