Kapliczka ponepomucka w Bóbrce

Znana murowana kapliczka koło kamieniołomu i przy drodze na Myczkowce, pochodząca z roku 1848, upamiętniająca zniesienie pańszczyzny i odnowiona w roku 2001 ma, według regionalisty Andrzeja Potockiego proweniencję nepomucką. Nie są znane losy wizerunku Jana N., który tu rezydował. [źródło]


(...) kojarzona jest ona głównie z tzw. powstaniem leskim, gdyż jedna z wersji mówi, iż zakopane tu księgi były niejako przyczynkiem do wybuchu powstania. W roku 1932, podczas prac drogowych a dokładniej poszerzenia drogi w tym miejscu, zaszła konieczność przesunięcia kapliczki. Skrzętnie wykorzystali to agitatorzy Komunistycznej Partii Zachodniej Ukrainy (był to ukraiński oddział Komunistycznej Partii Polski), którzy rozpuścili plotkę, iż panowie odkopią księgi by przywrócić pańszczyznę. Wściekli chłopi ruszyli wówczas bronić swoich praw, na które tak długo czekali. Uzbrojeni w co było pod ręką przegonili robotników drogowych oraz rozbili kilka posterunków policji. Zamieszki zostały stłumione, kilka osób zginęło a chłopi ostatecznie zostali aresztowani i to było powodem wybuchu powstania leskiego, które miało miejsce w dniach 21.06 - 09.07.1932.


Obecnie kapliczka jest zadbana. Odrestaurowano ją w roku 2001, została wówczas również wyposażona w ikonę pt. "Umilenie", którą wykonał artysta-malarz Leon Chrapko z Galerii "Le-Graż" w Bóbrce. [źródło]


Na stronie Przydrożne kapliczki i krzyże w Bieszczadach można zobaczyć wygląd kapliczki przed remontem.

Adnotacja:
 • kapliczka ponepomucka;
 • lokalizacja: Bóbrka, gmina Solina, powiat leski, województwo podkarpackie;
 • data wykonania fotografii: 20.01.2020 r.

12 komentarzy:

 1. Kapliczka bardzo ciekawa, szczególnie podoba mi się jej dach, ikona także bardzo mi się podoba :)
  Jednak szkoda, że nie ma Nepomuka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kapliczka bardziej mi się podobała przed remontem.

   Usuń
  2. Rzeczywiście oszklone drzwiczki wyglądały znacznie lepiej niż krata z prętów i kolorystyka też ciekawsza.

   Usuń
  3. A poza tym tamta była malowniczo pochylona:)

   Usuń
 2. Kapliczka z XIX wieku, a ławka z czasów PRL-u :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podejrzewam, że ławkę postawiono po remoncie w 2001 roku.

   Usuń
  2. Ale takie betonowe z drewnianymi siedziskami to robili kiedyś. Miałem podobne u siebie na skwerku za blokiem.

   Usuń
  3. Pewnie to ławka z odzysku:)

   Usuń
 3. Kapliczka odwrocona tylem do ulicy...Artenka ma szczegolna slabosc do takich, w ktorych byc moze byl a moze rzeczywiscie byl nepomuk. A w tej odnowionej byla wspolczesna ikona, mnie sie spodobala. Przy tej kapliczce zaczepil mas chlopak, mlodziutki, bardzo nawet, z niejakim problemem w wypowiadaniu slow , zapytal czy nam sie Bieszczady podobaja...oczywiscie wyrazilysmy nasz entuzjazm, potem pochwalil sie , ze tez wynajmuje swoj pokoj ale nie ma ogrzewania wiec, ubolewal, w zimie nie zarabia pieniedzy...a potem wykazal sie niezwykla znajomoscia geografii i opowiedzial, ze bywal kilkakrotnie juz w Dubaju, na temat mojej Wenezueli wiedzial bardzo duzo...i wiedzial ,ze teraz lepiej tam sie nie wybierac ale do Brazylii sie wybierze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawego młodziana żeście spotkały.
   Ikona jest bardzo ciekawie namalowana.

   Usuń
  2. Grażyno, kapliczki ponepomuckie są równie ciekawe jak nepomuckie. A poza tym skrywają tajemnice. Co do tego chłopca, to miło było posłuchać tego, co miał do powiedzenia.

   Usuń
  3. Mario, miło, że Ci się ikona spodobała.

   Usuń

Miło mi, że tu zaglądasz i zostawiasz ślad. Dziękuję:)