Zaleszany

Po wschodniej stronie drogi do Skowierzyna i Radomyśla nad Sanem stoi kamienna figura Jana N. na cokole. Została gruntownie odnowiona i ulokowana na nowym cokole, a odrestaurowaną figurę 25 października 2015 roku poświęcił proboszcz parafii św. Mikołaja Biskupa w Zaleszanach ks. Zygmunt Wandas... [źródło]



 
Poniżej obszerne fragmenty artykuły Andrzeja Capigi pt. "Patron wzburzonej wody" zamieszczone w Gościu Niedzielnym dnia 25.10.2015 roku.

Św. Jan Nepomucen w nowej odsłonie. Tak nazywa się projekt, który zrealizowała nieformalna grupa, która działa przy Stowarzyszeniu Przyjaznych Edukacji "Horyzont" w Zbydniowie.
Członkowie stowarzyszenia właśnie odnowili starą, zniszczoną kapliczkę św. Jana Nepomucena w Zaleszanach. W prace remontowe zaangażowała się również parafia pw. św. Mikołaja Biskupa w Zaleszanach wraz z jej proboszczem ks. Zygmuntem Wandasem. Grupie liderują Bogusław Bąk, radny gminy Zaleszany i sołtys tej wioski, Mateusz Środek.

– Powstanie i lokalizacja kapliczki nie są przypadkowe. Miejscowości Zaleszany, Wólka Zaleszańska, Berdechów i Skowierzyn położone są wzdłuż lewego brzegu Sanu, rzeki, która na tym odcinku kończy swój bieg uchodząc do Wisły. Sąsiedztwo Sanu wiązało się z dużym zagrożeniem powodziowym, szczególnie w czasach, kiedy nie było żadnych obwałowań, rzeki były nieuregulowane. W czasie wiosennych odwilży, kiedy ruszały na rzekach kry, a w lecie w czasie obfitych opadów, rzeki rozlewały się na znacznym obszarze – wyjaśnia Robert Bąk, nauczyciel ze Zbydniowa.
Do największej powodzi doszło w 12 marca 1888 r. Spiętrzenie kry na Wiśle w okolicy Witkowic spowodowało zatrzymanie lodu na Sanie na długości kilku kilometrów, podniesienie poziomu wody w Sanie i przerwanie wału. Woda wlała się starorzeczami i płynęła w kierunku Wrzaw. W ten sposób zalane zostały wszystkie miejscowości wzdłuż Sanu, począwszy od Turbi, przez Majdan Zbydniowski, Zbydniów, Dzierdziówkę, Zaleszany, Wólkę Zaleszańską, Berdechów, Skowierzyn, Motycze Szlacheckie aż po Wrzawy. Zagrożony był także Rozwadów. W Łapiszowie koło Wrzaw został rozerwany wał przez, który woda z Sanu wlewała się do Wisły.
– Woda utrzymywała się przez 11 dni. Zniszczone zostały zabudowania, część z drewnianych domów została porwana z nurtem rzeki, zginęły zwierzęta hodowlane, ludzie siedzieli na dachach i strychach wycieńczenie z głodu – dodaje Janusz Domin, mieszkaniec Kępia Zaleszańskiego, który pisał pracę magisterską na temat Zaleszan.
Mieszkańcy, wsparci przez lokalne władze, próbowali się chronić poprzez budowanie domów na wyższych terenach, usypywanie wałów, regulację rzek. Zawierzali też swoje obawy Bogu i św. Janowi Nepomucenowi. Kult św. Jana na tych terenach był bardzo żywy. Świadczą o tym kapliczki wzniesione ku czci tego świętego we Wrzawach, Majdanie Zbydniowskim, Charzewicach, Rozwadowie, kiedyś także w Zbydniowie. Kapliczka św. Jana w Zaleszanach powstała prawdopodobnie po wielkiej powodzi w 1888 r, brak jest jednak historycznych źródeł potwierdzających ten fakt. [źródło, fotografie]



 

Polecam: Kapliczka świętego Jana Nepomucena w Zaleszanach odzyskała blask.

Adnotacja:
  • figura świętego Jana Nepomucena oraz wzmianka na temat nieistniejącej kapliczki w Zbydniowie;
  • lokalizacja: Zaleszany, gmina Zaleszany, powiat stalowowolski, województwo podkarpackie;
  • data wykonania fotografii: 13.07.2024 r.

Jelna

Przypadkiem przeczytałam o kapliczce świętego Jana Nepomucena w Jelnej. Pierwszy razem, w roku  2021 lub 2022(?),  nie udało mi się jej odnaleźć.






Mój drugi wyjazd do Jelnej przyniósł oczekiwany rezultat. Dzięki pomocy dwóch panów (jak się okazało prawnuków kowala, który wykonał metalową kratę do pierwotnej kapliczki) trafiłam w odpowiednie miejsce. Przy okazji dowiedziałam się, że kapliczka powstała w 1882 roku. W tym miejscu serdecznie dziękuję za udzielone informacje i wskazówki.




Chrześcijańska tradycja pozostawiła na naszej polskiej ziemi pomniki swojej wiary i przynależności do Chrystusa. W naszej Parafii, jak w lustrze odbija się ta tradycja, gdzie w spuściźnie naszych ojców otrzymaliśmy: krzyże, obrazy, kapliczki i figurki. Jedna z nich jest kapliczka z figurką św. Jana Nepomucena. 
W tym roku kapliczka została odnowiona wysiłkiem parafian:
- p. Chowaniec - pokrył blachą
- p. Woźnica - wykonał prace murarskie
- p. Buszta -stolarkę
- wiele pracy włożyli p. Kozyra i p. Sarzyński
a nad całością prac czuwał p. Wieszczek
Wyrażamy głębokie podziękowanie tym osobom, dzięki którym ta kaplica została odnowiona. Serdeczne Bóg zapłać za zaangażowanie i pomoc materialną. [fragmenty kroniki parafialnej z dnia 20.08.2016 roku]
 

Adnotacja:
  • kapliczka świętego Jana Nepomucena;
  • lokalizacja: Jelna 247A, gmina Nowa Sarzyna, powiat leżajski, województwo podkarpackie;
  • szablon: ASLAN, Sklep i hurtownia religijna;
  • data wykonania fotografii: 14.07.2024 r.

Polichna Pierwsza

(...) przy drodze nr 19, na skrzyżowaniu z drogą do Huty-Józefowa, stoi pomalowana na żółto kapliczka murowana z 1979 roku z drewniana i polichromowaną rzeźbą Jana N. z początku XX wieku (być może jednak starszą), ufundowana przez mieszkańców Polichny... [źródło, pisownia oryginalna] 














 

Adnotacja:
  • kapliczka świętego Jana Nepomucena;
  • lokalizacja: Polichna Pierwsza 18, DK19, gmina Szastarka, powiat kraśnicki, województwo lubelskie;
  • data wykonania fotografii: 12.07.2024 r.

Wojciechów-Kolonia

(...) przy drodze stoi ceglana kapliczka domkowa zaopatrzona w sterczyny na rogach daszku. Wewnątrz drewniana polichromowana (jasnofioletowa peleryna i biret!) figura Jana N. z krzyżem i palmą... [źródło










 
Adnotacja:
  • kapliczka świętego Jana Nepomucena;
  • lokalizacja: Wojciechów-Kolonia 40, gmina Szastarka, powiat kraśnicki, województwo lubelskie;
  • data wykonania fotografii: 12.07.2024 r.