Kłudzie

Na łąkach przy polnej drodze do Solca nad Wisłą (około 1,5 km od niego) jest drewniana kapliczka brogowa kryta dziś blachą, a w niej stara drewniana rzeźba Jana N. z uszkodzonymi stopami, już bez krzyża, zapewne z końca XVIII wieku. Jeden z najpiękniej położonych Nepomuków w Polsce. Według legendy (Opowieści przydrożnych kapliczek autorstwa Z. Gierały) rzeźbę wyłowili z Wisły rybacy, a połów zaczęli na skutek wiadomości przekazanej jednemu z nich we śnie przez samego Pana Boga (wg innej wersji - w czasie epidemii cholery w roku 1708), remontowany w 2006 roku, kiedy to podstawę wykonaną z pnia zastąpiono ceglanym cokolikiem... [źródło, rysunki]

 
 
 




 





Element z tworzywa sztucznego, włożony w otwór w plecach świątka, ma zabezpieczać przed pogłębianiem dziupli, jaką sobie w rzeźbie próbował zrobić dzięcioł.

W tej miejscowości jest Jan N. z roku 1783 pokazany w filmie "Wszystkie święte Nepomuki". Znaleźć go można na łące pod lasem, przy bocznej równoległej do Wisły drodze wiodącej do promu. Kamienny, w manierze barokowej w kontrapoście, na eleganckim cokole z gzymsem, chroniony przez brogową kapliczkę. Strój tradycyjny - sutanna, komża, peleryna, biret na głowie, buty. Krzyż leżący na palmie przy prawym ramieniu, trzymany oburącz. Kontrapost. Cokół prostopadłościenny z płycinami i gzymsami. Od frontu napis w języku polskim:

STATUA ŚW. JANA NEPOMUCENA
KOSZTEM MARCINA Y MAŁGORZATY
ZAGOZDONÓW
NA GRUNCIE ICH WYSTAWIONA
W ROKU 1783
W MIESIĄCU SIERPNIU SKOŃCZONA
Y BENEDYKTOWANA

Widoczne wyraźne podobieństwo do kamiennej figury w Solcu nad Wisłą (...), co pozwala przypuszczać, że pochodzą z tego samego warsztatu/twórcy... [źródło]







Adnotacja:

  • kapliczka i figura świętego Jana Nepomucena;
  • lokalizacja: Kłudzie, DW 754 (kapliczka), gmina Solec nad Wisłą, powiat lipski, województwo mazowieckie;
  • data wykonania fotografii: 27.01.2022 r. i 6.07.2024 r.

4 komentarze:

  1. Drewniana rzeźba Nepomucena jest niezwykle ciekawa, ale jeśli ktoś nie zadba o nią to "pójdzie na zmarnowanie", bo plastykowa zatyczka to jest tylko iluzja zaopiekowania.
    Otoczenie tej drugiej kapliczki bardziej mi się podoba i jej wygląd także. Te belki z łukami podtrzymujące dach nadają lekkości konstrukcji kapliczki. No i gont na dachu wygląda znacznie lepiej niż blacha.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Obie kapliczki stoją na uboczu, stąd pewnie ich stan zachowania nie najlepszy.

      Usuń
  2. Ładne te oba kute krzyże wieńczące kapliczki.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ten z kogucikiem bardziej mi się podoba.

      Usuń

Miło mi, że tu zaglądasz i zostawiasz ślad. Dziękuję:)