W okolicy kościoła parafialnego pw. św. Stanisława biskupa znajduje się murowana kapliczka wnękowa z 1800 lub 1806 r., wzniesiona kosztem Wiktorii Kuczyńskiej.
Murowana z cegły na rzucie trójkąta, tynkowana, kilkakrotnie odnawiana kapliczka jest zakończona profilowanym gzymsem i zwieńczona namiotowym daszkiem krytym blachą. Każda z trzech ścian ma zamkniętą półkoliście niszę, podkreśloną występem opartym na parapecie i osłonioną łukowym gzymsem. W niszach umieszczone są na podestach drewniane, polichromowane ludowe rzeźby: św. Jana Nepomucena, Chrystusa Ecce Homo i Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Rzeźby pochodzą z tego samego okresu, co kapliczka, czyli z początku XIX w. [źródło]
(...) ładna murowana trójkątna (!) kapliczka koło kościoła św. Stanisława biskupa męczennika i św. Anny, w niej drewniany Jan N. [źródło]
Nisza po prawej stronie z figurką Chrystusa Ecce Homo.
Adnotacja:
- kapliczka świętego Jana Nepomucena;
- lokalizacja: Knychówek, gmina Korczew, powiat siedlecki, województwo mazowieckie;
- data wykonania fotografii: 20.03.2021 r. i 1.03.2025 r.
Kapliczka zaniedbana, ale interesująca. Nepomucen ładny. Ciekawe, że te nisze takie duże, jakby dostosowane do o wiele większych rzeźb, zostały w połowie zamurowane, by je dostosować do tych małych świątków. Może jednak wcześniej były tam jakieś większe figury? Bo tak poza tym kapliczka jest bardzo proporcjonalna.
OdpowiedzUsuńZ tekstu wynika, że figury powstały w tym samym czasie co kapliczka.
UsuńTrójkątne kapliczki nieczęsto się chyba spotyka?
OdpowiedzUsuńŁadna ta kapliczka, jedakoż mech na jej podstawie świadczy że na wilgotnym terenie stoi i spore zniszczenia ta wilgoć już poczyniła. Figurka Nepomucena ciekawa, ale jej też szkodzi wilgoć.
W swoich podróżach spotkałam chyba tylko jeszcze 2 trójkątne kapliczki: w Zmiennicy i w Nowym Wiśniczu. Polecam:
Usuńhttps://gratelier.blogspot.com/2022/11/zmiennica.html
https://gratelier.blogspot.com/2025/03/nowy-wisnicz.html