I znowu nikt z pytanych przeze mnie osób nie wiedział, gdzie we wsi jest kapliczka świętego Jana Nepomucena. Na szczęście kępa bzów nie zasłoniła zupełnie figury i w końcu udało mi się ją dostrzec.
Sztuczne kwiaty zasłaniają napis, ale od czego jest strona nepomuki.pl:
Inskrypcja na cokole jest rozczulająca: "ŚW. JANIE / NIEPOMOCYNIE / MÓdL SIĘ / ZA NAMI. / FUNDATOR JAN MAŹARCZYK z ŻONO ZOFIO / 24/VI 1919 r"
W książce Agnieszki Szykuły-Żygawskiej pt. "Figury świętego Jana Nepomucena w Ordynacji Zamojskiej 1725 - 1944" pod hasłem "Chomęciska" [str. 107] jest następujący opis:
Kamienna, polichromowana figura św. Jana Nepomucena stoi w Chomęciskach na terenie posesji prywatnej. Jest usytuowana na wysokim prostokątnym cokole. Ściany cokołu ozdabia wyryty przy wewnętrznej krawędzi margines, w narożnikach w kształcie odwróconego łuku.
[...] Rzeźba św. Jana jest poprzedzona dwoma niskimi, uskokowymi cokołami. Święty jest ukazany frontalnie, w statycznej pozie. Proporcje ma nieco przysadziste. Ubrany w szaty kapłańskie: sutannę, komżę, sięgający kolan płaszcz i biret, trzyma w dłoniach oparte o klatkę piersiową lilię i krucyfiks. Widoczna jest przewieszona przez szyję stuła sięgająca podobnie jak komża i spięty pod szyją klamrą płaszcz wysokości kolan. Starannie są wyrzeźbione ażurowe wykończenia komży wraz z mankietami oraz stuła ze znakami krzyża w zakończeniu. Św. Jan Nepomucen ma twarz owalną, przysadzistą w proporcjach. Okalają ją siegające brody, zaczesane nieco do tyłu włosy oraz zarost. Z inskrypcji można wywnioskować, że fundatorami figury byli wierni w Chomęcisk, właściciele posesji na której stoi."
Cechą szczególną są bose stopy świętego.
Figura dzielnie strzeżona jest przez dwa malutkie, ale głośne pieski, które nie pozwalają dłużej się przy niej zatrzymać.
W trakcie szukania figury świętego Jana Nepomucena znalazłam inne, równie ciekawe, obiekty kultu religijnego.
Moją uwagę przykuł stary dom z przepięknymi drzwiami.
Na koniec ciekawostka:
W 1853r. właścicielem Chomęcisk Małych został Jan Chrzanowski, który za 1853r. wydzielił 100 mórg ziemi i sprzedał je Karolowi Namysłowskiemu, po którym Stanisław Wojciech Namysłowski. W 1881r. syn właściciela folwarku- Karol Namysłowski założył zespół muzyczny, który po II wojnie światowej nazwano Orkiestrą Włościańską. W 1929r. miejscowość ta o powierzchni 100 ha dzierżawił od Ordynacji Stanisław Namysłowski. [źródło, pisownia oryginalna]
Adnotacja:
- figura świętego Jana Nepomucena;
- lokalizacja: Chomęciska Małe, gmina Stary Zamość, powiat zamojski, województwo lubelskie;
- data wykonania fotografii: 28.04.2019 r.
No... jak sie pewnie domyslasz skradla moje serce ta chalupka! chcę ją.
OdpowiedzUsuńNepomuk ma lilie w rece, chyba zdarza sie to nieczęsto no i te stópki bose. Ladnie opisalas spotkanie z kapliczka, obszernie, rzadko takie opisy u Ciebie.
Pewnie chałupka nadal stoi i jest do wzięcia.
UsuńLilia zamiast palmy jest osobliwością.
Nepomuk swoją postawą przypomina trochę żołnierza na warcie, jednakoż podoba mi się :)
OdpowiedzUsuńPieski z reguły im mniejsze tym bardziej pyskate, dodają sobie ważności ;)
Na cokole data 24/VI 1919 r, a data robienia zdjęcia 28.04.2019 r.
100 lat z malutkim okładem, zbieg okoliczności?
Zbieg okoliczności, 100 lat z malutkim "niedokładem" :)
UsuńDrzwi domku jakoś podejrzanie bogate.
OdpowiedzUsuńMoże dzwi do domku artysty?
UsuńNie wiem, ale do prostej chaty chyba zbyt fikuśne.
UsuńNie znamy właściciela tego domu. Może ktoś przywiązywał dużą uwagę do takich detali jak na drzwiach.
Usuń