Kurowice

Zespół dworsko - parkowy wraz z folwarkiem położony jest między wsią Kurowice a drogą Siedlce - Ceranów. Na pd. od drogi do wsi Kurowice, na łagodnie opadającym stoku. Otoczony z trzech stron polami i łąkami, które od pn. - zach. ograniczone są rzeczką Cetynią, stanowiącą granice parku. Zespół podzielony jest funkcjonalnie na dwie części: park z dworem i folwark. Park zajmuje część pn. - wsch., folwark pd. - zach. Dwór łączy te części. Park o charakterze krajobrazowym podzielony wzdłużną aleja na dwie połowy. Aleja przebiega wzdłuż dworu, dzisiaj stanowi relikt głównego dawnego przejazdu. Przed dworem zwróconym na pd. - wsch. owalny podjazd przechodzący w aktualny dojazd do dworu i do części folwarcznej. Granice parku od strony wsch. wytycza droga gruntowa a dojazd dwa bramne słupy. Z drogi gruntowej prowadzi wjazd do folwarku. 


Folwark kształtem zbliżonym do prostokąta. Granicę pn. określa droga do wsi, wsch. młody las, pd. Linia usytuowania dworu, zach. granica parku. Poza folwarkiem stoi stara oficyna, ustawiona prostopadle do dworu. W części zlokalizowano dwie obory, spichlerz, stodołę, chlewnię. Dwie obory stoją w narożniku pd. - wsch., równolegle do siebie. Przed nimi trafostacja i figurka Matki Boskiej. W części zachodniej zlokalizowano spichlerz, w pn. - zach. obora i stodoła, te ostatnie w jednej linii przy granicy. Przy drodze Ceranów - Sokołów Podlaski stoi dawna stróżówka, zamykająca dawny dojazd do dworu. Zieleń skupiona w parku, wokół oficyny i przy spichlerzu. W parku tworzy regularny układ krajobrazowo - naturalistycznej kompozycji. Przy spichlerzu w formie skupiny drzew liściastych. W części parku dwa stawy oraz rzeczka Cetynia. Folwark ogrodzony metalową, współczesną siatką. [źródło]


Najpierw zostałam powitana przez konika, a następnie przez właściciela dworu. Po krótkiej i sympatycznej rozmowie zostałam wpuszczona na dziedziniec folwarczny. Pod koniec XVIII wieku wzniesiono tu ciekawą kapliczkę słupową z arkadowymi przeźroczami, w których stała rzeźba świętego Jana Nepomucena. 


Niestety, nie wiadomo, co się z nią stało. Właściciel stwierdził, że w najbliższym czasie, w porozumieniu z konserwatorem zabytków, kapliczka będzie remontowana. Przy okazji bardzo dziękuję za możliwość obejrzenia jej z bliska i wykonania zdjęć.



Na koniec sfotografowałam jeszcze zabytkową kapliczkę Matki Boskiej z 1861 roku, stojącą przy wjeździe do folwarku.



Polecam szczegółowy opis tego miejsca - Zespół dworski w Kurowicach.

Adnotacja:
  • kapliczka ponepomucka;
  • lokalizacja: Kurowice, gmina Sabnie, powiat sokołowski, województwo mazowieckie;
  • data wykonania fotografii: 26.05.2019 r.

4 komentarze:

  1. Kapliczka zaiste ciekawa i fajnie że będzie odrestaurowana. Szkoda że Nepomucen zniknął, jest nadzieja, że przy restauracji kapliczki zostanie zrobiona nowa postać świętego.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie wiem, czy istnieje jakakolwiek dokumentacja z informacją na temat wyglądu zaginionej rzeźby.

      Usuń
  2. Kapliczka słupowa faktycznie ciekawa.

    OdpowiedzUsuń

Miło mi, że tu zaglądasz i zostawiasz ślad. Dziękuję:)