Obecna osada skupia się wokół wydłużonego rynku. Przy jego wsch. pierzei wznosi się zabytkowy kościół z drugiej połowy XVIII w.
Zabytkową plebanię wzniesiono w XIX w.; jest to budynek częściowo murowany, częściowo drewniany, konstrukcji zrębowej. Przy plebanii zabytkowa późnobarokowa figura św. Jana Nepomucena z pocz. XIX w.
W pd. części rynku dawny zajazd z przełomu XVIII i XIX w. W zach. pierzei rynku znajduje się ciąg XIX-wiecznych domów. Pośrodku rynku wznosi się pomnik Braterstwa Broni z 1977 r. (autorstwa Antoniego Ślązaka) oraz armato-haubica kalibru 152 mm, biorąca niegdyś udział w walkach na przyczółku. Blisko pn. skraju rynku cmentarz, na którym znajduje się pomnik i mogiły żołnierzy 13, 19 i 20 dywizji piechoty oraz ułanów Wileńskiej Brygady Kawalerii, biorących udział w walkach we wrześniu 1939 r. (łącznie 356 żołnierzy), a także mogiły żołnierzy polskich i radzieckich, poległych w 1944 r. w walkach na przyczółku. Gmina Magnuszew w 1977 r. została odznaczona Orderem Krzyża Grunwaldu II klasy. [źródło]
Adnotacja:
- figura świętego Jana Nepomucena;
- lokalizacja: Magnuszew, gmina Magnuszew, powiat kozienicki, województwo mazowieckie;
- data wykonania fotografii: 25.05.2019 r.
Ciekawa, okazała i świetnie zaopiekowana figura z naturalną zielenią.
OdpowiedzUsuńPiękna pompa, tylko ta rura od połowy w dół jakby z innej "parafii" trochę dziwnie to wygląda :)
Ale góra tej pompy jest przyzwoita.
UsuńSama pompa jest bardzo ładna, ale całość wygląda dziwnie, może kiedyś ta zgrzebna rura była obudowana.
UsuńByć może była wymieniana.
Usuń