Droga nr 818: Wyryki-Wola, Wyryki-Połód, Wyryki-Adampol. W środkowej miejscowości, po prawej stronie ulicy, stoi kapliczka.
(...) Drewniana, konstrukcji słupowej, z trzech stron oszalowana, z przodu otwarta. Daszek dwuspadowy, od frontu nadwieszony, wsparty na dwóch słupkach, kryty blachą, zwieńczony krzyżem na księżycu, żelaznym, kutym. – Wewnątrz rzeźba św. Jana Nepomucena o charakterze barokowym, zapewne 1. pół. w. XIX. [źródło, na podstawie: Katalog zabytków sztuki w Polsce (województwo chełmskie), cz. II, Chełm 1991, s. 161–163]
Wewnątrz kapliczki jest nowa rzeźba, oryginał znajduje się w kościele pw. świętego Mikołaja w Lubieniu [polecam wpis Rzeźba świętego Jana Nepomucena z Lubienia].
Wygląda na to, ze kapliczka od 1991 roku zmieniła trochę wygląd, bo dorobiono jej drzwi, ciekawa jestem czy na co dzień są otwarte?
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawa ta nowa rzeźba, szkoda tylko że ten bukiet taki wielki i zasłania 1/4 figury.
Bukiet jest wybitnie maskujący.
UsuńKtoś miał kwietną wizję i wenę i tak dobrze, że nie owinął całej figurki girlandą z kwiecia :)
UsuńNiestety, sztuczne kwiaty są zbyt powszechne w użyciu.
UsuńWiązanka z żywych kwiatów tej wielkości także przytłaczałby figurę świętego.
UsuńSztuczne kwiaty dlatego są takie powszechne, bo są "praktyczne". Wydaje mi się, że jest "zwyczajowy przymus" na strojenie rożnych miejsc, nieprzystrojony, w społecznym odczuciu, oznacza niezadbany i to ze skąpstwa na dodatek. A że nie każdy ma możliwość i chęci doglądania żywych kwiatów, to przyozdabia sztucznymi. Głównie to widać na cmentarzach.
W niektórych krajach jest zakaz wnoszenia na cmentarze sztucznych kwiatów.
UsuńTo bardzo dobrze ze względu na ekologię, jest przepis i należy go przestrzegać.
UsuńZgadza się.
UsuńTa boazeria w środku, taka mocno PRL-owska, niezbyt mi pasuje na tło figury.
OdpowiedzUsuńZgadzam się z Tobą.
Usuń