Gliczarów Dolny

Gdy pierwszy raz jechałam drogą, przeoczyłam figurę. Tak skutecznie kolorystycznie wtopiła się w otoczenie.
 
 
 
 
(...) jest tu kamienna rzeźba Jana N. autorstwa Wojciecha Kułacha Wawrzyńcoka (1812-1897), jednego z największych rzeźbiarzy ludowych Podhala, któremu to zawdzięcza swoje trzy ołtarze stary kościółek w Zakopanem. Ta ufundowana została w roku 1844 przez Jana i Wojciecha Kułachów, jak głosi napis. Jan stoi na wysokim zwężającym się cokole, na którym umieszczono też dwa płaskorzeźbione aniołki na chmurkach. [źródło]

 





 
 


Gmina Biały Dunajec zakończyła prace dotyczące operacji „Odnowienie małej architektury sakralnej – pionizacja i konserwacja murowanej kapliczki pw. św. Jana Nepomucena autorstwa Wojciecha Kułacha Wawrzyńcoka w Gliczarowie Dolnym”.
Prace były realizowane w ramach konkursu „Kapliczka”. W ramach przeprowadzonych prac konserwatorskich zostały wykonane następujące czynności:
- rzeźba: wstępne oczyszczenie powierzchni kamienia, usunięcie przemalowań olejnych i niespoistych złoceń, usunięcie niespoistych fragmentów kamienia, odsolenie obiektu, zabezpieczenie pozostałości pierwotnej warstwy barwnej, wzmocnienie strukturalne kamienia, uzupełnienie ubytków formy rzeźbiarskiej, odtworzenie warstwy barwnej.
Odnowienie kapliczki przyczyniło się do podniesienia atrakcyjności wsi Gliczarów Dolny i Gminy Biały Dunajec.
Całkowity koszt realizacji operacji wyniósł 8 200,00 zł. z czego 4 000,00 zł. pochodziło z dotacji udzielonej przez Województwo Małopolskie na podstawie umowy nr I/1720/KD/2378/14 zawartej w dniu 27 sierpnia 2014 r.
  [źródło]
 
 
 
Najbliższe otoczenie kapliczki.





      



 


 
Wojciech Kułach Wawrzyńcok to najsłynniejszy rzeźbiarz ludowy Podhala XIX wieku. Urodził się 24 marca 1812 roku w Gliczarowie. Rzeźbił w drewnie i kamieniu, a także w metalu. Zwieńczeniem jego pracy są trzy ołtarze w starym kościółku w Zakopanem przy ulicy Kościeliskiej. Podobno odbył pieszą pielgrzymkę do Rzymu, której plonem był zbiór rysunków, szkiców, studiów nad rzeźbą. Stąd też motywy barokowe w jego dziełach. W 1840 roku otrzymał I nagrodę w konkursie na wykonanie popiersia do pomnika Franciszka Karola Habsburga. Jego dziełem jest także krzyż nad Czarnym Stawem pod Rysami. Wojciech Kułach Wawrzyńcok to na pewno postać nietuzinkowa - dzięki swoim zainteresowaniom (np. chęć wybudowania skrzydeł do latania) zdobył przydomek "Leonardo da Vinci z Gliczarowa". W Gliczarowie Górnym, w izbie pamięci Andrzeja Skupia-Florka znajdują się szkice autorstwa Wawrzyńcoka, a także fragmenty jego pamiętnika. Jego liczne dzieła rozsiane są po wielu wioskach podhalańskich:
  • Gliczarów Dolny: św. Jan Nepomucen, św. Florian, kuźnia u "Wawrzyńcoków", kapliczka przy Jarząbkach, drewniany ołtarzyk u Gandery.
  • Gliczarów Górny: na Jurzystych stoi wykonany przez niego kamienny świątek - św. Jan Nepomucen.
  • Groń: MB w Janiłowej w Kaplicy na Koszarkowym Wierchu.
  • Bukowina Tatrzańska: rzeźby MB i Serca Pana Jezusa w kruchcie starego kościoła.
  • Białka Tatrzańska: cztery aniołki na starym kościele; w nowym kościele MB z Syneczkiem.
  • Jurgów: ołtarz z figurą św. Józefa w bocznej kaplicy kościoła.
  • Szaflary: MB w murowanej kapliczce obok domu na ul. Suskiego 146.
  • Biały Dunajec: kapliczki przy prywatnych posesjach.
  • Ludźmierz: św. Jan, MB, ukrzyżowany Chrystus - plebania.  [źródło]
 
Poniżej kilka fotografii kapliczek z Gliczarowa Dolnego.






 
Do Gliczarowa Dolnego warto pojechać kolejny raz.

 
 
Adnotacja:
  • figura świętego Jana Nepomucena;
  • lokalizacja: Gliczarów Dolny, gm. Biały Dunajec, powiat tatrzański, województwo małopolskie;
  • data wykonania fotografii: 2.07.2019 r.

6 komentarzy:

  1. Ładnie odnowiony ten Nepomucen na kolumnie.

    A może za szybko się pędziło autem? też byś wtedy kapliczkę przegapiła :P

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Odnowiony pięknie, zarówno kolory, jak i złocenia. Nie dało rady jechać zbyt szybko (wąska droga, krzaczory, a figura w pewnej odległości od drogi).

      Usuń
  2. Ale to prawdziwe cuda....koniecznie trzeba wrócić, bardzo mi się to wszystko spodobało. Ech Podhale wygrywa jeżeli chodzi o kapliczki..no nie tylko kapliczki, Będę tam niedługo, może uda się cos zobaczyć

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Może Ci się uda. A jak nie, to zapraszam w dowolnym czasie na Szlak Wojciecha Kułacha Wawrzyńcoka. Ja i czerwone autko jesteśmy do dyspozycji.

      Usuń
  3. "Artysta z geniuszem w oczach", pięknie napisane i piękne dzieła Wojciecha Kułacha Wawrzyńcoka.
    Rzeźba Nepomucena wcisnęła się w zieleń, wysoka taka, drzewo udaje, nietrudno ją przeoczyć.
    A bardzo ciekawa ta kapliczka i pięknie odnowiona.
    Fajnie że zamieściłaś opis prac konserwatorskich i ich koszt, wymowny on, unaocznia dlaczego tak dużo kapliczek odnawianych jest "domowym sposobem".

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę, że artysta zasłużył na takie miano. Jego rzeźby wybitnie się różnią od typowych, ludowych.
      Koszty remontów kapliczek są wysokie. A poza tym konserwatorzy zabytków mają swoje wymagania.

      Usuń

Miło mi, że tu zaglądasz i zostawiasz ślad. Dziękuję:)