Na stronie Jan Nepomucen w przypisie nr 17 jest zawarta informacja na temat kapliczki i rzeźby świętego Jana Nepomucena w Kobylnicy Wołoskiej.
W archiwum Konserwatora Zabytków w Przemyślu zachowały się zdjęcia mienia ruchomego z dawnej cerkwi greckokatolickiej w Kobylnicy Wołoskiej, między innymi też ta fotografia rzeźby św. Jana. Figurę św. Jana Nepomuka przy cerkwi w Kobylnicy Wołoskiej dobrze pamiętam z lat mej młodości, jej niepisaną historię opowiedział mi dzisiaj mieszkaniec, Pan Stefan Wasik, który już w czwartym pokoleniu żyje w cieniu tejże cerkwi.
Od niepamiętnych lat istniała nad potokiem drewniana kapliczka z figurą św. Jana Nepomucena. W latach międzywojennych jeden z mieszkańców, który wcześniej wyemigrował do Kanady, dorobił się i zafundował nową, murowaną kaplicę na usypanym wzniesieniu już w nowym miejscu. Figura została przeniesiona do murowanej kaplicy, kaplica jednak z braku funduszy na zakup obrazu nie została poświęcona, nadeszła II wojna. W latach wojennych kryta blachą kapliczka została rozebrana, a figura św. Jana wrzucona w nurty potoku Łazanka, który przepływał w zaroślach w pobliżu cerkwi. Stamtąd wyłowiono ją i ustawiono w prawej niszy nad bocznym wejściem do cerkwi i tak sobie tam stała dobrze zabezpieczona. W latach siedemdzisiątych ówczesny ks. Jakub Solilak sprzedał ją w nieznane. [źródło, fotografia nieistniejącej rzeźby]
Przy okazji pobytu w Kobylnicy Wołoskiej zajrzałam na cmentarz parafialny.
Adnotacja:
- nieistniejąca rzeźba świętego Jana Nepomucena z nieistniejącej kapliczki;
- lokalizacja: cerkiew pw. św. Dymitra/kościół pw. NMP Królowej, Kobylnica Wołoska, gmina Wielkie Oczy, powiat lubaczowski, województwo podkarpackie;
- data wykonania fotografii: 24.02.2021 r.
Ładna cerkiew, szkoda,że nie wiadomo gdzie teraz jest Nepomucen i czy w ogóle jeszcze istnieje, jej koleje losu niełatwe.
OdpowiedzUsuńO ile dobrze pamiętam, to nie pierwsza rzeźba Nepomucena, o której pisałaś, została wyrzucona do wody, ciekawe czy to przypadek, czy może jednak symbol?
...szkoda, że nie wiadomo..., no szkoda, ale na plebanii powinna być o tym zachowana wiadomość, czy prowadzi się wogóle spis inwentarza, mienia ruchomego w tej cerkwii ?
UsuńMario, podania (legendy, wierzenia) dotyczące rzeźb, przedstawiających świętego Jana Nepomucena, dosyć często nawiązują do motywu przypłynięcia świątka rzeką. Wiąże się to z postacią świętego i jego śmiercią.
UsuńMyślę, że dokumentacja dotycząca mienia cerkwi jest tylko w Przemyślu.
UsuńCiekawa miejscowosc i zrobilas ladne zdjecia w promieniach zachodzacego slonca. Podobaja mi sie wszystkie...
OdpowiedzUsuńCieszy mnie to, że zdjęcia Ci się spodobały.
UsuńRzeźba nie tyle nieistniejąca, co o nieustalonym aktualnym miejscu przechowywania.
OdpowiedzUsuńDobra uwaga, dziękuję.
Usuń