Połacie lasów liściastych, dzikie zwierzęta, dorodne grzyby z borowikami na czele, polany kwiatów, kępy poziomek i czarnych jagód, świeże powietrze i zapierające dech krajobrazy. Pańska Dolina, położona w zachodniej części gminy Stary Zamość, jest rajem dla miłośników przyrody, zbieraczy i świetnym miejscem na odpoczynek na łonie natury.
To miejsce porastają lasy z przewagą buka, grabu i jawora. Dużo drzew osiąga rozmiary pomnikowe. (...) Rosną tu również dęby, wiązy, jesiony, lipy, brzozy, olsze, a z drzew iglastych najliczniej sosny. Wiosną w grądach kwitnie masowo zawilec gajowy, wyścielając ziemię białym dywanem kwiatów. (...) Niegdyś często przybywali tu na polowania dawni właściciele tych ziem – Zamoyscy. (...)
W drodze na Pańską Dolinę ujrzymy wiele wspaniałych widoków. Niezwykle pięknie jest tu jesienią, gdy liście przybierają przeróżne barwy. [źródło]
W lesie Święcica, części kompleksu leśnego Pańska Dolina, w obrębie Szosa, przy leśnej drodze ze Zrębia do Huszczki Dużej stoi kamienna rzeźba Jana N. na niewielkim cokole z wnęką, w której figurka MB. Ogrodzona sztachetowym płotkiem, ufundowana przez "WOJNY EUROPEJSKIEJ / REZERWISTKI i WDOWY" z Huszczki Dużej w roku 1916. Styl ludowy, a efekt wzmacnia nienajlepszy stan zachowania i rewelacyjne malowanie (róż! oczy!). Urocze jest też naiwne naśladownictwo barokowego kontrapostu... [źródło]
W pięknym otoczeniu stoi ten Nepomuk!!!
OdpowiedzUsuńNepomucen ten ma swój urok, jednakoż hmmm styl ludowy to określenie jakby na wyrost, bardziej przypomina dziecięcą ulepiankę.
Ta rzeźba, niewątpliwie, ma swój urok.
UsuńWygląda jakby go restaurowały specjalistki z Borja.
OdpowiedzUsuńNa szczęście nie były to te specjalistki:)
UsuńTAkiego jeszcze nie było i wobec tego jest wyjatkowy, na dodatek różowo- niebieski.... trudno tutaj cokowiek oceniac tylko przyjąć go takim jakim jest, jest niezwykly i na pewno byl postawiony z sercem, a postawiono go w przepiekym miejscu i przedstawia soba ciekawa historię rezerwistek i wdów wojny europejskiej w 1916 roku, wtedy rodzila sie moja mama. A swoja droga ciekwe byłoby sie dowiedziec co to za kobiety były..rezerwistki...?
OdpowiedzUsuńMiejsce jest bardzo szczególne. Byłam tam na wiosnę i jesienią.
UsuńRezerwistki to kobiety, których mężowie byli wcieleni podczas I wojny światowej do armii rosyjskiej.