Czerniawka

Przy drodze między Czerniawką a Miękiszem Nowym stoi, urokliwie położona na skraju lasu, kapliczka. 


W nowej ceglanej kapliczce pod lasem od momentu poświęcenia, który miał miejsce 21 maja 2015 roku, rezyduje współczesna polichromowana figurka Jana N. [źródło]


Na stronie Szkoły Podstawowej w Miękiszu Nowym znalazłam dokładną relację z budowy, wmurowania kamienia węgielnego oraz poświęcenia kapliczki. Jest tam również obszerny materiał fotograficzny.


W dniu 02 kwietnia 2014 roku mieszkańcy wsi Czerniawka 
rozpoczęli budowę nowej kapliczki poświęconej 
Świętemu Janowi Nepomucenowi.
Pierwszą kapliczkę, postawili nasi Przodkowie w połowie XIX wieku. Według relacji moich Rozmówców (dziś niestety nie żyjących) była to figura Św. Jana Nepomucena - wyrzeźbiona w drewnie, usytuowana na drewnianym cokole. Miejsce lokalizacji to dział pól pomiędzy włościami rodu Zamoyskich a mieszkańców Czerniawki.
W 1938 roku mieszkańcy Czerniawki, w tym samym miejscu, postawili postument w kształcie cokołu murowanego z cegły, na nim zaś umieścili żelazny krzyż z wizerunkiem Chrystusa.
Od czasów pierwszej kapliczki do dziś, okoliczni mieszkańcy, teren ten nazywają "u Św. Jana".
Postument na wskutek upływu czasu uległ zniszczeniu.
W październiku 2013 roku, na zebraniu wiejskim, podjęliśmy decyzję, że należy uszanować ponad wiekową tradycję naszych Przodków i postawić nową kapliczkę.
DECYZJA "DOJRZEWAŁA"....
W dniu 2 kwietnia, w 9 rocznicę śmierci -NASZEGO RODAKA KAROLA WOJTYŁY - BŁOGOSŁAWIONEGO JANA PAWŁA II
NA 25 DNI PRZED JEGO KANONIZACJĄ rozpoczęliśmy prace.


RENOWACJA KAPLICZKI ŚWIĘTEGO JANA NEPOMUCENA
Pierwszą Kapliczka usytuowana na granicy pól Rodu Czartoryskich i wsi Czerniawka postawiono z inicjatywy Właścicieli w połowie XIX wieku. Była to Kapliczka z wyrzeźbionym w drewnie wizerunkiem Św. Jana Nepomucena. Święty Jan Nepomucen według tradycji ludowej był świętym, który chronił pola i zasiewy przed powodzią, ale również i suszą. Dlatego figury Jana Nepomucena można spotkać jeszcze dzisiaj przy drogach w sąsiedztwie mostów, rzek, ale również na placach publicznych i kościelnych oraz na skrzyżowaniach dróg.
Renowacji dokonali mieszkańcy wsi w 1938 roku. Odremontowano wówczas cokół a na nim umieszczono drewniany krzyż. Poświęcenia dokonał ówczesny Proboszcz Parafii Miękisz Nowy Ksiądz Walenty Trela w dniu 25 października.
Po latach cokół uległ zniszczeniu. Na zebraniu mieszkańców wsi w miesiącu listopadzie 2013 roku ustalono, że jest pilna potrzeba postawienia nowej Kapliczki, w taki sposób, by nawiązywała do wersji pierwotnej. Zgromadzono materiały.
Prace związane z rozbiórką cokołu rozpoczęto w dniu 2 kwietnia 2014 roku. Przy rozbiórce pracowali: Jan Gonciarz, Tadeusz Kucharski, Julian Styrna, Zdzisław Saramaga, Adam Kucharski, Mariusz Zawitkowski, Krzysztof Wojtowicz, Daniel Gonciarz. Figurkę zakupił Stanisław Porada.
Przy budowie pracowali: Julian Styrna, Tadeusz Kucharski, Jan Gonciarz
Renowacji Kapliczki dokonano za czasów: Prezydenta Rzeczypospolitej Bronisława Komorowskiego, Biskupa Archideiecezji Przemyskiej Józefa Michalika, Proboszcza Józefa Pietrońskiego, sołtysa wsi Czerniawka Jana Gonciarza, starosty jarosławskiego Jerzego Batyckiego, Wójta gminy Laszki Adama Grendy w 9 rocznicę śmierci Błogosławionego Jana Pawła II na 23 dni przed Kanonizacją naszego Rodaka Karola Wojtyły – Jana Pawła II i Papieża Jana XXIII.
Notatkę sporządził Stanisław Porada – dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej
w Miękiszu Nowym.
Kamień węgielny wmurowano dnia 04 kwietnia 2014 roku w godzinach popołudniowych.
Szczęść Panie Boże Tym, którzy w przyszłości odczytają tą wiadomość.  [źródło, pisownia oryginalna]



Adnotacja:
  • kapliczka świętego Jana Nepomucena; 
  • lokalizacja: Czerniawka, gmina Laszki, powiat jarosławski, województwo podkarpackie; 
  • data wykonania fotografii: 24.02.2021 r.

8 komentarzy:

  1. Piękny ośnieżony krajobraz.
    Kształt kapliczki ładny, co do Nepomucena zaś to też ładny, ale odnoszę wrażenie, że on chyba z seryjnej produkcji.
    Nie rozumiem tej modlitwy na tabliczce, o męczeństwo ludzie proszą świętego? Nie sądzę aby współcześni ludzie tęsknili za męczeństwem.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Krajobraz wokół kapliczki jest piękny o każdej porze roku (przejeżdżałam tamtędy niedawno).
      Co do modlitwy - to wszystko zależy od wiary.

      Usuń
  2. Troszke pomalowany niedbale ale twarz wyraza jakies mysli i patrzenie. A trudno mi to sprecyzowac. BArdzo spodobala mi sie decyzja powrotu kapliczki na miejsce gdzie od blisko dwustu lat stala. I pieknie ten fakt zostal opisany przez kierownika szkoly. Musi byc pasjonatem.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oby więcej takich pasjonatów było. Kapliczka wielce urokliwie położona.

      Usuń
  3. Bym nie nazwał tego procesu "renowacją", skoro w kapliczce wszystko nowe - i każda cegła, i Nepomucen.

    OdpowiedzUsuń
  4. Co do modlitwy...proszę zapoznać się z losem - historią Świętego i...chyba wszystko jasne...chyba. Apropos "wyrazu Twarzy Świętego"; nie jest to seryjna produkcja - wykonana bardzo starannie - na zmówienie. Że 'pasjonat" tak - zgadzam się w całej rozciągłości. Zapraszam w me rodzinne Strony - fotografie nie odzwierciedlają uroku kapliczki.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję bardzo za komentarz. Podziwiam pasję.

      Usuń

Miło mi, że tu zaglądasz i zostawiasz ślad. Dziękuję:)