Przy drodze między Czerniawką a Miękiszem Nowym stoi, urokliwie położona na skraju lasu, kapliczka.
W nowej ceglanej kapliczce pod lasem od momentu poświęcenia, który miał miejsce 21 maja 2015 roku, rezyduje współczesna polichromowana figurka Jana N. [źródło]
Na stronie Szkoły Podstawowej w Miękiszu Nowym znalazłam dokładną relację z budowy, wmurowania kamienia węgielnego oraz poświęcenia kapliczki. Jest tam również obszerny materiał fotograficzny.
W dniu 02 kwietnia 2014 roku mieszkańcy wsi Czerniawka
rozpoczęli budowę nowej kapliczki poświęconej
Świętemu Janowi Nepomucenowi.
Pierwszą kapliczkę, postawili nasi Przodkowie w połowie XIX wieku. Według relacji moich Rozmówców (dziś niestety nie żyjących) była to figura Św. Jana Nepomucena - wyrzeźbiona w drewnie, usytuowana na drewnianym cokole. Miejsce lokalizacji to dział pól pomiędzy włościami rodu Zamoyskich a mieszkańców Czerniawki.
W 1938 roku mieszkańcy Czerniawki, w tym samym miejscu, postawili postument w kształcie cokołu murowanego z cegły, na nim zaś umieścili żelazny krzyż z wizerunkiem Chrystusa.
Od czasów pierwszej kapliczki do dziś, okoliczni mieszkańcy, teren ten nazywają "u Św. Jana".
Postument na wskutek upływu czasu uległ zniszczeniu.
W październiku 2013 roku, na zebraniu wiejskim, podjęliśmy decyzję, że należy uszanować ponad wiekową tradycję naszych Przodków i postawić nową kapliczkę.
DECYZJA "DOJRZEWAŁA"....
W dniu 2 kwietnia, w 9 rocznicę śmierci -NASZEGO RODAKA KAROLA WOJTYŁY - BŁOGOSŁAWIONEGO JANA PAWŁA II
NA 25 DNI PRZED JEGO KANONIZACJĄ rozpoczęliśmy prace.
RENOWACJA KAPLICZKI ŚWIĘTEGO JANA NEPOMUCENA
Pierwszą Kapliczka usytuowana na granicy pól Rodu Czartoryskich i wsi Czerniawka postawiono z inicjatywy Właścicieli w połowie XIX wieku. Była to Kapliczka z wyrzeźbionym w drewnie wizerunkiem Św. Jana Nepomucena. Święty Jan Nepomucen według tradycji ludowej był świętym, który chronił pola i zasiewy przed powodzią, ale również i suszą. Dlatego figury Jana Nepomucena można spotkać jeszcze dzisiaj przy drogach w sąsiedztwie mostów, rzek, ale również na placach publicznych i kościelnych oraz na skrzyżowaniach dróg.
Renowacji dokonali mieszkańcy wsi w 1938 roku. Odremontowano wówczas cokół a na nim umieszczono drewniany krzyż. Poświęcenia dokonał ówczesny Proboszcz Parafii Miękisz Nowy Ksiądz Walenty Trela w dniu 25 października.
Po latach cokół uległ zniszczeniu. Na zebraniu mieszkańców wsi w miesiącu listopadzie 2013 roku ustalono, że jest pilna potrzeba postawienia nowej Kapliczki, w taki sposób, by nawiązywała do wersji pierwotnej. Zgromadzono materiały.
Prace związane z rozbiórką cokołu rozpoczęto w dniu 2 kwietnia 2014 roku. Przy rozbiórce pracowali: Jan Gonciarz, Tadeusz Kucharski, Julian Styrna, Zdzisław Saramaga, Adam Kucharski, Mariusz Zawitkowski, Krzysztof Wojtowicz, Daniel Gonciarz. Figurkę zakupił Stanisław Porada.
Przy budowie pracowali: Julian Styrna, Tadeusz Kucharski, Jan Gonciarz
Renowacji Kapliczki dokonano za czasów: Prezydenta Rzeczypospolitej Bronisława Komorowskiego, Biskupa Archideiecezji Przemyskiej Józefa Michalika, Proboszcza Józefa Pietrońskiego, sołtysa wsi Czerniawka Jana Gonciarza, starosty jarosławskiego Jerzego Batyckiego, Wójta gminy Laszki Adama Grendy w 9 rocznicę śmierci Błogosławionego Jana Pawła II na 23 dni przed Kanonizacją naszego Rodaka Karola Wojtyły – Jana Pawła II i Papieża Jana XXIII.
Notatkę sporządził Stanisław Porada – dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej
w Miękiszu Nowym.
Kamień węgielny wmurowano dnia 04 kwietnia 2014 roku w godzinach popołudniowych.
Szczęść Panie Boże Tym, którzy w przyszłości odczytają tą wiadomość. [źródło, pisownia oryginalna]
Adnotacja:
- kapliczka świętego Jana Nepomucena;
- lokalizacja: Czerniawka, gmina Laszki, powiat jarosławski, województwo podkarpackie;
- data wykonania fotografii: 24.02.2021 r.
Piękny ośnieżony krajobraz.
OdpowiedzUsuńKształt kapliczki ładny, co do Nepomucena zaś to też ładny, ale odnoszę wrażenie, że on chyba z seryjnej produkcji.
Nie rozumiem tej modlitwy na tabliczce, o męczeństwo ludzie proszą świętego? Nie sądzę aby współcześni ludzie tęsknili za męczeństwem.
Krajobraz wokół kapliczki jest piękny o każdej porze roku (przejeżdżałam tamtędy niedawno).
UsuńCo do modlitwy - to wszystko zależy od wiary.
Troszke pomalowany niedbale ale twarz wyraza jakies mysli i patrzenie. A trudno mi to sprecyzowac. BArdzo spodobala mi sie decyzja powrotu kapliczki na miejsce gdzie od blisko dwustu lat stala. I pieknie ten fakt zostal opisany przez kierownika szkoly. Musi byc pasjonatem.
OdpowiedzUsuńOby więcej takich pasjonatów było. Kapliczka wielce urokliwie położona.
UsuńBym nie nazwał tego procesu "renowacją", skoro w kapliczce wszystko nowe - i każda cegła, i Nepomucen.
OdpowiedzUsuńTak ktoś nazwał - to cytat.
UsuńCo do modlitwy...proszę zapoznać się z losem - historią Świętego i...chyba wszystko jasne...chyba. Apropos "wyrazu Twarzy Świętego"; nie jest to seryjna produkcja - wykonana bardzo starannie - na zmówienie. Że 'pasjonat" tak - zgadzam się w całej rozciągłości. Zapraszam w me rodzinne Strony - fotografie nie odzwierciedlają uroku kapliczki.
OdpowiedzUsuńDziękuję bardzo za komentarz. Podziwiam pasję.
Usuń