Dołubowo

Dzięki mojej pasji odwiedzania miejsc, związanych z kultem świętego jana Nepomucena, docieram do ciekawych wsi i miasteczek poza utartymi szlakami.




(...) przydrożna murowana kapliczka z 1918 roku, w niszy na drugiej kondygnacji Jan w manierze barokowej [źródło]


Zabytkiem wsi jest ponadto dwór drewniany, zbudowany około 1912 roku, użytkowany przez szkołę. Do zabytków zalicza się też kapliczki przydrożne. Jedna z nich stoi przy kościele. Jest słupowa, murowana z cegły tynkowana, z półkolistą niszą, nakryta dwuspadowym dachem. Druga z kapliczek usytuowana jest w pobliŜu dworu, datowana jest na rok 1918. Jest dwukondygnacyjna, w górnej części znajduje się nisza z rzeźbą św. Jana Nepomucena o charakterze barokowym... [źródło]



Pierwszy dwór w Dołubowie powstał w XV wieku. W 1661 roku właścicielem majątku został towarzysz pancerny Arnolf Łaguna. W II połowie XIX w. całe Dołubowo stało się własnością Jana Pieńkowskiego. W istniejącym ówcześnie dworze urodził się znany pod koniec XIX wieku malarz Ignacy Pieńkowski. W 1907 r. liczący 668 ha majątek Dołubowo od Saturnina Klemensa Pieńkowskiego kupił Stanisław Łowicki, który w 1912 r. wzniósł tu istniejący do dzisiaj drewniany dwór. Był on wraz z żoną Marią z Czarkowskich właścicielem Dołubowa do 1939 roku. Ich synowie Stanisław junior i Władysław służyli we wrześniu 1939 r. w 42. Pułku Piechoty w Białymstoku, a następnie zostali wzięci do niewoli przez Sowietów i osadzeni w obozie jenieckim w Kozielsku, skąd trafili później do Katynia, gdzie zostali zamordowani w kwietniu 1940 r. W 1944 r. majątek rozparcelowano, przy czym część zabudowań przypadła dawnej służbie dworskiej. Część ozdobną ogrodu wraz z dworem przekazano szkole podstawowej działającej we dworze jeszcze w 1995 roku. Dwór jest wpisany do rejestru zabytków pod numerem 629 z 30.12.1986 roku, a otaczający go park z 2 poł. XIX, pod nr rej.:402 z 2.08.1977... [źródło]




Adnotacja:
  • kapliczka z rzeźbą świętego Jana Nepomucena; 
  • lokalizacja: Dołubowo, gmina Dziadkowice, powiat siemiatycki, województwo podlaskie; 
  • data wykonania fotografii: 17.03.2021 r.

4 komentarze:

  1. Ciekawa zadbana kapliczka i przystojny Nepomucen.
    To jest oryginalna rzeźba Nepomucena z 1918 r ?

    OdpowiedzUsuń
  2. Aha, skoro szkoła "działała jeszcze do 1995 roku" to pewnie od tego czasu dwór stoi opuszczony i powoli gnije. Trzeba było podejść bliżej i więcej zdjęć zrobić, bo pewnie już długo nie postoi.

    Ale kapliczka ładnie utrzymana, chyba niedawno odnawiana. Szkoda tylko że ten płotek przy niej bezstylowy, z najtańszego supermarketu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Żal takich budynków, niestety niszczeją bezpowrotnie.

      Usuń

Miło mi, że tu zaglądasz i zostawiasz ślad. Dziękuję:)