Ponikwy

Odszukaniu kapliczki w miejscowości Ponikwy towarzyszyły zimowe okoliczności przyrody. Szczególnie niesamowicie prezentowała się  pomnikowa lipa, rosnąca z prawej strony.





Jeszcze niedawno w pięknej drewnianej kapliczne brogowej rezydował malowany wieloma warstwami farby olejnej drewniany Jan N. wyglądał, jakby miał czarne okulary. Kapliczka pochodzi z XX wieku, figura z XIX i nawiązuje do tradycji rzeźby rokokowej (...). Niestety wizja lokalna K.Z. z kwietnia 2015 wykazała, że kapliczka jest pusta. Obawiamy się, że oznacza to kradzież i utratę tego obiektu...[źródło, fotografie rzeźby]



Niestety, w kapliczce nie zastałam rzeźby. Mimo że płaskorzeźba, umieszczona we wnętrzu, jest bardzo ładna, to szkoda, że nie ma w niej Nepomuka. 




Adnotacja:
  • kapliczka ponepomucka;
  • lokalizacja: Ponikwy, gmina Zakrzew, powiat lubelski, województwo lubelskie;
  • data wykonania fotografii: 9.12.2021 r.

6 komentarzy:

  1. Kapliczka jak psia buda, w środku składzik niechcianych dewocjonaliów. Byłoby w sumie takie dość smutne, gdyby nie ta nowa płaskorzeźba (a może to z plastiku jest?) i sama nazwa miejscowości.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kapliczka jest w bliskim sąsiedztwie rzeczki o nawie Por (Pór), stąd pewnie nazwa miejscowości. Poniżej cytat:
      "Ponik oznaczał ‘miejsce, gdzie woda bieżąca uchodzi pod ziemię’ (A. Bańkowski „Etymologiczny słownik języka polskiego”. Warszawa 2000). Aleksander Brückner w swoim „Słowniku etymologicznym języka polskiego” (Kraków 1927) podaje definicję słowa ponikwa: ‘o rzece, co w ziemi ginie, by dalej znowu wytrysnąć’. W „Słowniku języka polskiego” S.B. Lindego (Lwów 1807–1814) znajdujemy definicję rzeczownika ponik: ‘promyk wody spod ziemi wynikający’. Słowo to odnosiło się do tego typu drobnych cieków wodnych, które spod ziemi wypływały w jednym miejscu, a w innym w niej znikały."
      Więcej informacji na stronie https://przystaneknauka.us.edu.pl/blogi-naukowe/katarzyna-wyrwas/ponikac-zanikac-znikac

      Usuń
  2. Pejzaż bardzo ładny, pierwsze zdjęcie jak obraz, samo miejsce na kapliczkę też świetne, kapliczka trochę ja buda psia, to prawda, nepomuka nie ma ale płaskorzeźba całkiem całkiem. W sumie ładny element wiejskiego krajobrazu

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kapliczka jest pięknie umiejscowiona w pobliżu rzeczki i rozstaju dróg.

      Usuń
  3. Fajnie sobie przycupnęła ta kapliczka wśród tych drzew. Z tą psią budą to przesada, według mnie to ta kapliczka taka bardziej do ula podobna.
    Płaskorzeźba ładnie kolorowa.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kapliczka wygląda jak kapliczka:) Takie powstawały na terenie Lubelszczyzny i dopiero remonty w ostatnim czasie powodują, że coraz mniej autentycznych, drewnianych kapliczek można znaleźć w krajobrazie.

      Usuń

Miło mi, że tu zaglądasz i zostawiasz ślad. Dziękuję:)