Kalinówka Kościelna

Jak to dobrze, że w małych miejscowościach można spotkać starsze panie, siedzące na ławeczkach przed swoimi domami. Jedna z nich, zapytana przeze mnie o kapliczkę świętego Jana Nepomucena, wskazała na sąsiedni dom. Odkąd pamięta był tam święty Jan, ale "wzięli, zabrali i wstawili chyba figurkę Matki Boskiej" (figurka okazała się być postacią Chrystusa).


Na stronie kapliczki.org.pl można przeczytać, że:

Większość ze znajdujących się jeszcze na Podlasiu kapliczek jest mocno zniszczona przez upływ czasu. Niektóre się rozpadają lub już się przewróciły. Czas nie oszczędził także znajdujących się w nich świątków. Mierzące od 30 do 45 cm figury znajdują się już tylko w nielicznych i są w większości w stanie szczątkowym... Część trafiła do zbiorów muzeów (tak jak św. Jan Nepomucen, razem z kapliczką, z Kalinówki Kościelnej do Muzeum Podlaskiego w Białymstoku...) [źródło, fotografia kapliczki]


Na stronie nepomuki. pl jest uściślenie co do miejsca przebywania rzeźby.
W dworze z Bobry Wielkiej (nr 25) w skansenie - Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej prezentowana jest wystawa "Sztuka Ludowa Podlasia". Jej częścią jest drewniana figurka Jana N. z utrąconymi dłońmi i zatartymi rysami twarzy, z dziwacznym biretem o dwóch czubkach. Pochodzi z Kalinówki Kościelnej... Według Wojciecha Kowalczuka jest to rzeźba autorstwa Jana Nowackiego. Obiekt był prezentowany na wystawie "Jan Nepomucen Święty Przydrożny" w roku 2004 [nr kat. 38]. Poprzednio w zbiorach Muzeum Podlaskiego... [źródło]



Wspomniana przeze mnie na początku starsza pani, na pytanie o inną kapliczkę, wskazała mi kierunek: "a to tam, na końcu wsi".




Współczesna drewniana figura Jana N. w tradycyjnej słupowej kapliczce za zabudowaniami wsi, przy mostku na cieku wodnym. Została tu umieszczona na miejscu starej rzeźby, która została zabrana najpierw do Muzeum Podlaskiego w Białymstoku [MB/E/215], a następnie trafiła do skansenu - Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej w miejscowości Wasilków pod Białymstokiem... [źródło, fotografia rzeźby]





Niestety, nie udało mi się zrobić wyraźnej fotografii rzeźbie.




Trzeba będzie tam pojechać jeszcze raz. Choćby po to, aby przy okazji robienia zdjęcia kapliczce, zwiedzić lamus, kościół, wiatrak.


Polecam:

Adnotacja:
  • kapliczka świętego Jana Nepomucena; 
  • lokalizacja: Kalinówka Kościelna, gmina Knyszyn, powiat moniecki, województwo podlaskie; 
  • data wykonania fotografii: 26.09.2020 r.

8 komentarzy:

  1. Fajny ten zabytkowy Nepomucen, gdyby pozostał w pierwotnym miejscu już by się pewnie rozpadł.
    Nie jestem specjalistką od kapliczek, ale opieka nad nimi to chyba jest poważny problem, albowiem pokazujesz Arteńko kapliczki w tak różnym stanie. Może przydałoby się aby miłośnicy skrzyknęli się, założyli jakieś stowarzyszenie i może spróbowali coś zrobić dla tych niezaopiekowanych kapliczek bo szkoda tych niszczejących. Albo jednak trzeba pogodzić się z faktem, że czas musi zebrać swoje żniwo.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę, że w sprawie dbania o kapliczki najwięcej mają do powiedzenia konserwatorzy zabytków, a przede wszystkim mieszkańcy okolicznych miejscowości.

      Usuń
    2. Tak właśnie powinno być, jednakoż jak widać na twoich zdjęciach dość często jednak nie jest.

      Usuń
    3. Kapliczki z Kalinówki wyglądały na zaopiekowane.

      Usuń
  2. W muzeum takim starym Nepomukom będzie zdecydowanie lepiej, niż w kapliczkach.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czasami jest to jedyna forma ochrony. Chociaż rozczulające są stare kapliczki ze starymi świątkami.

      Usuń
  3. Kalinowka przedstwia sie nadzwyczaj interesujaco, trzeba tam pojechać. Zaglądnęłam do źródeł i Lamus wyglada przepieknie nowy Sw. Napomucen jakt tez bardzo udany, trzeba tez mu zrobić zdjecie w warunkach bardziej sprzyjajacych. Twoje zdjecia sa bardzo nastrojowe, te z kapliczka wsrod pol...szurniemy!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Lamus koniecznie trzeba zobaczyć. Szurniemy jak nic:)

      Usuń

Miło mi, że tu zaglądasz i zostawiasz ślad. Dziękuję:)