Barokowa rzeźba św. Jana Nepomucena znajduje się w Parku Miejskim, po zachodniej stronie stawu. Figura świętego pochodzi z XVIII wieku, a przeniesiono ją w obecne miejsce w XIX wieku z klasztoru ojców Cystersów w Jędrzejowie.
W Kielcach znajdują się jeszcze trzy inne figury tego świętego - wszystkie są do siebie podobne, przedstawiają świętego z jednym z atrybutów mu przypisanych – z krzyżem w ręce. Figura świętego w parku różni się od nich. Wprawdzie święty też trzyma krzyż ale tylko jedną ręką i krzyż ten leży na otwartej księdze (dodatkowo obok elementy roślinne - prawdopodobnie jest to symboliczna palma męczeństwa). Lewa stopa oparta jest na kuli.
Napis umieszczony z tyłu kolumny informuje iż pomnik odrestaurowany był w 1917 roku dzięki funduszom B.M.Saskich i M.M. Halików. [źródło]
Barokowa, pochodząca z lat końca 30. bądź z III ćwierci XVIII wieku figura Jana N., stojąca na wysokiej toskańskiej kolumnie, obok kaplicy ogrójcowej przy kieleckiej katedrze. Pierwotnie stała na pl. Panny Marii, przed dzwonnicą, a fundację przypisuje się kanonikowi Janowi Gwalbertowi Muszyńskiemu (fundatorowi w katedrze ołtarza Jana Kantego z obrazem JN na zasuwie, zobacz niżej). Figurę tę po roku 1824 przeniesiono w północno-zachodni narożnik cmentarza kolegiackiego... [źródło]
Niestety, do pozostałych wyobrażeń świętego Jana Nepomucena w Kielcach nie dotarłam. Weszłam na chwilę do bazyliki katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, ale nie znalazłam wzmiankowanego niżej obrazu.
W bazylice katedralnej, w nawie północnej, znajduje się
ołtarz Jana Kantego z jego obrazem, wystawiony po roku 1775
przez kanonika Jana Gwalberta Muszyńskiego, a wykończony
(pozłota) w roku 1788 przez wikarego Antoniego Jaśkiewicza. Na jego zasuwie jest
obraz przedstawiający Jana N., który w roku 1791 określono
jako "nowy" [źródło]
W bazylice katedralnej istniały dawnej jeden lub nawet dwa obrazy Jana N. Jeden z nich należał być może do zlikwidowanego jeszcze przed rokiem 1760 prowizorycznego ołtarzyka św. Jana Nepomucena, opisanego w pierwszym, XVIII-wiecznym inwentarzu kościoła: "stół na pędestale marmurowy, blat alias wierzch mieniony biały z czerwonym. Tamże obraz S. Jana Nepomucena przy tym ołtarzu". Ich dalsze losy nie są znane... [źródło]
- trzy figury i dwa obrazy świętego Jana Nepomucena;
- lokalizacja: Kielce: ul. Jana Pawła II 7, Park miejski im. Stanisława Staszica oraz kościół pw. Wniebowzięcia NMP (Plac NMP 3), powiat kielecki, województwo świętokrzyskie;
- data wykonania fotografii: 12 - 13.12.2022 r.
11 wyobrażeń św. Jana Nepomucena w Kielcach, sporo, co prawda jeśli chodzi o porównanie z Wrocławiem to jednak niewiele.
OdpowiedzUsuńNa odszukanie 11 wizerunków trzeba mieć do dyspozycji sporo czasu, te 3 które przedstawiłaś bardzo ciekawe.
Czasu miałam malutko, ale trzeba będzie kiedyś, o innej porze roku, wybrać się tam znowu.
Usuńniesamowita jest ta koronka na Nepomucenie parkowym, śnieg utrudnia przeanalizowanie szczegółów rzeźb, ale na Twoich zdjęciach miasto przedstawia się niezwykle atrakcyjnie.
OdpowiedzUsuńKoroneczka zachwycająca. Miasto zdecydowanie warte dłuższego zwiedzania.
UsuńZima jest jednak odpowiedniejsza do podziwiania krajobrazów. pod sniegiem mało co z tych Nepomuków widać.
OdpowiedzUsuńPodzielam Twoje zdanie, wybiorę się tam wiosną albo jesienią.
Usuń