Poświęcenia figury dokonał ksiądz doktor Michał Spociński, proboszcz parafii świętego Marcina w Opatowie. [źródło, fotografie]
Prace remontowe przy figurze prowadziła Pracownia Kamieniarstwo Artystyczno-Budowlane Kotart z Rżuchowa. - Figura wymagała gruntownej konserwacji – wyjaśnia Piotr Kot. - Bardzo dużo czasu i pracy poświęciliśmy na usunięcie nawarstwień brudu, kurzu, spadzi lipowej i mikroflory osadzającej się przez lata. Zabrudzenia z powierzchni rzeźby usuwaliśmy ręcznie, bo jej forma jest bardzo bogata i wymagała ostrożności, delikatności. Używaliśmy oczywiście odpowiednich środków chemicznych.
Gruntownej renowacji wymagał także poważnie popękany cokół. Wzmocniony był skorodowaną już obejmą, która miała za zadanie chronić go przed rozpadem. Z powierzchni cokołu z trudem usunięto pozostałości starych klejeń, po czym sklejono poszczególne elementy żywicą epoksydową, a obie podstawy cokołu wzmocniono poprzez zastosowanie klamer ze stali nierdzewnej. Ze wszystkich części pomnika z wielkim trudem i ostrożnością usunięto stare, żelazne, skorodowane bolce mocujące. To one były przyczyną pęknięć materiału.
Podczas renowacji, co jest ciekawostką, odkryto wyrzeźbione zęby w otwartych ustach Nepomucena. Autor rzeźby, choć jest nieznany, specjalnie przedstawił Świętego z zaciśniętymi zębami, które są symbolem zachowania tajemnicy i milczenia.
(...) Na cokole widnieje napis: „1776 Tempore Jubilei” („W czasie jubileuszu”). [źródło: Opatów, Samorządowe Pismo Społeczno - Kulturalne Kwartalnik_4_2025-1.pdf]
Polecam:
- Gmina Opatów wyróżniona za wzorową konserwację zabytkowej figury w Oficjałowie;
- Odnowiona figura św. Jana Nepomucena.
Adnotacja:
- figura świętego Jana Nepomucena;
- lokalizacja: Oficjałów, DK9, gmina Opatów, powiat opatowski, województwo świętokrzyskie;
- data wykonania fotografii: 1.06.2026 r.



















Nepomucen ładnie odnowiony. Tylko napis mogli jakoś bardziej uczytelnić.
OdpowiedzUsuńNepomucen ciekawy bardzo, więc chwała za to lokalnym działaczom że doprowadzili do jego renowacji!
OdpowiedzUsuńWeszłam w te linki polecane przez ciebie na końcu tego wpisu, no i hmmm
takie różne myśli przemykają przez głowę mą. Naprzykład takie, pokazałaś tak dużo Nepomuków z pińczowskiego wapienia w kiepskim stanie, no i rodzi mi się pytanie czy nikogo z ich otoczenia nie obchodzi ich wygląd? Czy może jednak mają za małą siłę przebicia aby dostać od władz wojewódzkich wsparcie na ich odnowienie?
Obstawiam pierwsze - zwykły brak zainteresowania.
Usuń