Niemodlin_kościół

W kościele Wniebowzięcia NMP znaleźć można drewnianą polichromowaną barokową rzeźbę Jana N. przedstawioną w silnym skręcie ciała, z krzyżem w ręce. Krzyż najprawdopodobniej jest wtórny, źle osadzony. [źródło, fotografie]



 
Na podstawie tablicy informacyjnej zamieszczam poniżej opis niedawno odkrytych w kościele fresków.
Ściany i sklepienia kaplicy około 1730 r. pokryto freskami. Odkryto je spod późniejszych przemalowań oraz odnowiono, a partiami zrekonstruowano i uzupełniono. Malowidła stanowiły iluzjonistyczne tło i dopełnienie kompozycyjne ołtarza kaplicy (którego dokładnej formy, a także wezwania, nie znamy). Wśród elementów wyobrażonej perspektywicznie architektury umieszczono sceny dziejów Męczeństwa św. Jana Nepomucena.:
- na ścianie zachodniej są to: "Spowiedź królowej czeskiej Joanny Bawarskiej przed św. Janem Nepomucenem" oraz "Przesłuchanie św. Jana Nepomucena przez króla czeskiego Wacława IV",

 

 

- na ścianie wschodniej, ponad ołtarzem: "Zrzucenie św. Jana Nepomucena z Mostu Praskiego do Wełtawy" i "Wypłynięcie ciała św. Jana Nepomucena przy brzegu rzeki", a pomiędzy nimi, ponad ołtarzem, wyobrażenie Trójcy Św. w otoczeniu aniołów prezentujących atrybuty świętego męczennika (koronę i kielich).


 

W arkadzie wejściowej umieszczono przedstawienia aniołków, adorujących relikwiarz św. Jana Nepomucena z katedry w Pradze.




Uzupełnienie: Rzeźba świętego Jana Nepomucena w czasie mojego pobytu w Niemodlinie została umieszczona na czas remontu w pomieszczeniu przy prezbiterium [po lewej stronie nad obrazem widoczne jest okienko]. Ma być poddana konserwacji.

 
Adnotacja:
  • rzeźba świętego Jana Nepomucena oraz freski przedstawiające sceny z życia świętego;
  • lokalizacja: Niemodlin, kościół pw. Wniebowzięcia NMP, powiat opolski, województwo opolskie;
  • data wykonania fotografii: 14.01.2023 r.

10 komentarzy:

  1. Dziwnie trochę stoi ten Nepomucen na podłodze, jakby porzucony, niepotrzebny.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Figura Nepomucena piękna ale znajdowała się gdzieś na zapleczu, malutkim pomieszczeniu do którego wchodziło się po stromych i krętych schodkach...szkoda, że taka ładna figura gdzieś się pokrywa kurzem zamiast cieszyć oko.

      Usuń
    2. Mam nadzieję, Darku, że rzeźba świętego Jana Nepomucena wróci na swoje miejsce. Że jest piękna, odnowiona. I potrzebna.

      Usuń
    3. Ciekawe, jak w kościołach nazywa się to "zaplecze".

      Usuń
    4. Graciarnia? :D

      Usuń
    5. Idziesz na łatwiznę. Na pewno się znasz na architekturze kościołów. Pomieszczenie, w którym umieszczono rzeźbę, znajduje się po lewej stronie prezbiterium na poziomie górnej ramy dużego obrazu, wiszącego na ścianie. Posiada okienko, z którego widać ołtarz (widoczne na fotografii).

      Usuń
  2. Ciekawe dzieje tych fresków. Na pytanie dlaczego ktoś kiedyś zdecydował o ich zamalowaniu, zostanie raczej bez odpowiedzi.
    Jeśli rzeźba Nepomucena ustawiona jest razem z aniołkami, w osobnym pomieszczeniu, więc może ktoś sobie zrobił takie odosobnione miejsce do kontemplacji i modlitwy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Odpowiedź wydaje się prosta i oczywista - wyszły z mody.

      Usuń
    2. Mario, raczej to jednak był magazyn. Aniołki były ustawione przez nas na potrzeby sfotografowania.

      Usuń
    3. Dariuszu, dzięki za podpowiedź.

      Usuń

Miło mi, że tu zaglądasz i zostawiasz ślad. Dziękuję:)