Zieleniec

W Zieleńcu jedno z czterech wyobrażeń świętego Jana Nepomucena, opisanych na stronie nepomuki.pl, jest bardzo sympatycznie oznaczone.

 

(...) kamienny Jan N. z 1862 roku tuż przy wyciągu narciarskim, przy drodze, koło schroniska "Orlica". Styl prowincjonalny, lecz nie pozbawiony uroku. Krępy Jan trzyma czapkę w ręku. Ten najwyżej na Śląsku (870 m n.p.m.) usytuowany posąg JN na wysokości  posiada na cokole cztery płaskorzeźby (w tym dwie z inskrypcjami) oraz dwie płyciny z inskrypcjami. Na frontonie cokołu umieszczono dwie płaskorzeźby - apoteozy Języka a poniżej krucyfiksu. Natomiast w dolnej części cokołu w płycinie słabo już czytelną inskrypcję modlitewną. Z prawej strony cokołu płaskorzeźba św. Józefa (potwierdzoną napisem poniżej). Z lewej strony płaskorzeźba z nierozpoznanym wizerunkiem świętej postaci (braku możliwości odczytania podpisu pod tą płaskorzeźbą). Z tyłu cokołu czytelna jeszcze inskrypcja fundacyjna: Errichte von / Joseph Bartsch / im Jahre / 1862 - a więc: Wystawił Józef Bartsch w roku 1862... [źródło]

   

 


 
 

(...) przy drodze do Dusznik Zdroju kamienny krucyfiks z głęboko rytą płaskorzeźbioną figurą Jana N. na cokole. Na cokole poza wizerunkiem JN dwie inskrypcje: z przodu napis modlitewny (...); z tyłu cokołu napis fundacyjny treści: Errichtet von / Johann Postler. / 1866, czyli: Wystawiony przez Jana Postlera 1866. Poniżej napis wykonawcy kamiennego krzyża w treści: Gef. H. Rasch a. Conradswalde b. Landeck, czyli: wykonał H. Rasch z Konradowa k. Lądka Zdroju. Niedawno odnowiony, Jan otrzymał pozłocenie krzyża i inskrypcji. [źródło]







Do kościoła pw. św. Anny w Zieleńcu będę musiała się udać przy okazji kolejnego pobytu w tamtych stronach.

Adnotacja:

  • Figura, dwie płaskorzeźby oraz rzeźba świętego Jana Nepomucena;
  • lokalizacja: Zieleniec, koło schroniska "Orlica", droga Zieleniec - Duszniki-Zdrój i kościół pw. św. Anny, gm. Duszniki-Zdrój, powiat kłodzki, województwo dolnośląskie;
  • data wykonania fotografii: 8.08.2023 r.

10 komentarzy:

  1. Krucyfiks faktycznie ładny.
    O pierwszym Nepomuku wolę zamilczeć.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Druga figura robi wrażenie z daleka i z bliska. Misternie pomalowane elementy na złoto wzbudziły mój zachwyt.

      Usuń
  2. Pomnik Nepomucena równie ciekawy jak pomnik z krucyfiksem tylko mniej efektownie usytuowany, właściwie to ten wyciąg nad pomnikiem to taki wymowny znak naszych czasów.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Według mnie obie figury mają ciekawą okolicę. Jedna stoi przy schronisku turystycznym, druga przy drodze. W tle góry.

      Usuń
    2. Zieleniec znam ale tylko w zimowej scenerii, albowiem usiłowałam się tam uczyć jeździć na nartach. Koło schroniska byłam ale tak zaabsorbowana byłam tymi nartami i górami wkoło, że nie zwracałam uwagi na pomniki.

      Usuń
    3. Tak mi się wydaje, że w Zieleńcu są dobre warunki do uprawiania narciarstwa.

      Usuń
    4. Za moich "narciarskich czasów" Zieleniec był najważniejszym ośrodkiem narciarskim na Dolnym Śląsku i chyba w dalszym ciągu jest ważny. Teraz pogoda wariuje ale kiedyś to w Zieleńcu przez cały zimowy sezon były warunki do uprawiania sportów zimowych, można było pojeździć na nartach jeszcze w kwietniu.

      Usuń
    5. Dziękuję za podzielenie się wspomnieniami.

      Usuń
    6. Miło jest się dzielić fajnymi wspomnieniami :)

      Usuń

Miło mi, że tu zaglądasz i zostawiasz ślad. Dziękuję:)