(...) w miejscowości znanej z dużej ilości rzeźb przydrożnych nie mogło zabraknąć Jana N. Jest to bardzo barokowy, wygięty w patetycznym geście kamienny Jan na cokole z wolutami. Piaskowiec, polichromowany. Jan utracił krucyfiks i teraz sprawia wrażenie tańczącego. Na przedzie postumentu, wśród barokowych ornamentów, znajduje się napis: "S.Johannes Bitte fur uns Bei Gott.1754", czyli "Święty Janie proś za nami u Boga.1754" [źródło]
Osoba, którą poprosiłam o wskazanie miejsca w Kochanowie, gdzie znajduje się święty Jana Nepomucen, zapytała mnie: "Ale który? Bo są dwa. Jeden jest w kościele, drugi przy przystanku." Niestety, kościół był zamknięty.
Na osłodę - fotografia wykonana po drugiej stronie szosy.
Polecam: Wnętrze kościoła św. Mateusza w Kochanowie.
Uzupełnienie
Będąc drugim razem w okolicy, udało mi się wejść do wnętrza kościoła i zobaczyć rzeźbę. Przy okazji serdecznie dziękuję księdzu proboszczowi za pouczającą rozmowę.
Adnotacja:
- figura świętego Jana Nepomucena oraz rzeźba w kościele;
- lokalizacja: Kochanów 57, kościół pw. św. Mateusza, gm. Kamienna Góra, powiat kamiennogórski, województwo dolnośląskie;
- data wykonania fotografii: 31.07.2023 r. i 4.08.2024 r.
Ładny jest ten Nepomucen. I niestety tak jak te ostatnie, najwyraźniej niezbyt miejscowym potrzebny. Bo nie widać, żeby ktokolwiek o niego jakoś dbał i otaczał kultem.
OdpowiedzUsuńFigura nie wygląda na zapomnianą.
UsuńKoło pomnika Nepomucena nie ma już starego płotka, za to jest posadzona niska zieleń, floksy pięknie kwitną i chyba róża dzika też jest, znaczy się, ktoś pomnikiem się interesuje. Brakuje jednak kogoś kto wystąpiłby o dofinansowanie na renowację rzeźby. Ciekawe czy ona widnieje w rejestrze zabytków, bo może nikt w ogóle jej tam nie zarejestrował.
OdpowiedzUsuńKościół ma bardzo ciekawe zwieńczenie wieży.
Floksy kwitną uroczo.
Usuń