Chynów

Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej. Nie orientowany, zbudowany z drewna modrzewiowego. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z bocznymi zakrystią i skarbczykiem z lożami na piętrze i zewnętrznymi schodami. Fasada frontowa zwieńczona trójkątnym szczytem i poprzedzona kruchtą. Dach jednokalenicowy, kryty gontem z czworoboczną wieżyczką na sygnaturkę w części frontowej. Zwieńczoną gontowym hełmem ostrosłupowym. Wewnątrz strop płaski, wspólny dla nawy i prezbiterium. Chór muzyczny, wsparty na czterech słupach z wysuniętą częścią środkową i barokowo – klasycystycznym prospektem organowym z ok. 1700 r. i instrumentem 5 głosowym z 1893 r., autorstwa Jana Szymańskiego. Belka tęczowa z krucyfiksem. Ołtarz główny rokokowy z 1 poł. XVIII w. Jeden ołtarz boczny późnorenesansowy z 1 poł. XVII w., a drugi w stylu barokowym z XIX w. Ambona barokowa z p. XVIII w. Drewniana dzwonnica, konstrukcji słupowej z 1867 r. Zbudowana na planie czworoboku, zwieńczona gontowym dachem namiotowym. Wokół ogrodzenie z cegły.[źródło]

 

 



(...) w drewnianym kościele znajduje się rokokowy ołtarz główny z III ćwierci XVIII wieku, a w nim rzeźba Jana N. datowana na II połowę XVIII wieku... [źródło, fotografie rzeźby]


Kościół był zamknięty, a przez okna nie było widać ołtarza głównego. Jedynie na tablicy, stojącej przed kościołem, mogłam podziwiać rzeźbę świętego Jana Nepomucena.



Adnotacja:

  • rzeźba świętego Jana Nepomucena;
  • lokalizacja: Chynów, kościół pw. Świętej Trójcy, gmina Chynów, powiat grójecki, województwo mazowieckie;
  • data wykonania fotografii: 25.09.2019 r.

4 komentarze:

  1. Ładnie utrzymany. Widzę, że Unia sfinansowała remont.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę, że Unia dołożyła się do szlaku turystycznego, a nie do remontu. Być może dołoży się i do remontu, gdyż w marcu 2023 roku kościół uległ w części spaleniu (spłonęła zakrystia, straty na ok. 100 tys. zł).

      Usuń
  2. Piękny drewniany kościółek, jednakoż najbardziej podoba mi się...klamka z szyldzikiem! Ona chyba przy tym kościółku jest od początku jego powstania.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Co do tego zamka, to raczej nie jest od początku, ale w drzwiach do zakrystii jest (był) zamek z kutego żelaza, działający nieprzerwanie od XVII wieku. Przynajmniej tak było do pożaru, który wybuchł 15.03.2023 roku.

      Usuń

Miło mi, że tu zaglądasz i zostawiasz ślad. Dziękuję:)