Nepomuki z Parczewa

Na ul. Kościelnej, przy rogu ul. Nadwalnej, stoi trójkondygnacyjna kapliczka z póź­nobarokową rzeźbą Jana Nepomu­cena z 2. połowy XVIII w.
Piękna, niedawno odnawiana kapliczka w kształcie trójbocznego słupa, trójkondygnacyjna, zwieńczona krzyżem żelaznym. Dolna kondygnacja zwielokrotniona pilasterkami, środkowa pilasterkami o wolutowych spływach, górna otwarta arkadami wspartymi na kolumnach, pomiędzy kondygnacjami gzymsowanie.(...) Wewnątrz polichromowana rzeźba Jana N. późnobarokowa z II połowy XVIII wieku (...) (uwaga: według moich obserwacji figura jest późniejsza, pochodzi z końca XIX lub początku XX wieku.... Barwy kapliczki i figury są zmienne, w roku 2012 dolną kondygnację pomalowano na brzydki żółty kolor, a daszek zyskał żółto-jasnobrązowe pasy. [źródło]Drugiego nepomuka szukałam w kościele.


Najbardziej znanym zabytkiem w Parczewie jest Bazylika Mniejsza (Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin), znajdująca się na terenie rzymskokatolickiej parafii św. Jana Chrzciciela w Parczewie. Inicjatorem budowy był ówczesny proboszcz ks. Stanisław Wierzejski w 1905 r. Ten neogotycki kościół z dwiema charakterystycznymi wieżami składa się z prezbiterium, trzech naw, zakrystii, skarbca i dwóch bocznych kaplic. W parczewskiej świątyni znajduje się 5 drewnianych ołtarzy. Wnętrze kościoła zdobi przepiękna polichromia oraz wspaniałe witraże w tym: św. Antoniego z 1939 r. oraz witraż przedstawiający Wniebowzięcie Matki Boskiej z 1937 r. Do najcenniejszych zabytków będących własnością parczewskiego kościoła należą: ornat z motywem biblijnym z XVI wieku wyszyty przez pierwszą żonę Zygmunta Augusta Elżbietę Habsburżankę oraz klasycystyczna monstrancja z 1788r. fundacji Jana i Marianny Koczurów. [źródło]W kościele św. Jana Chrzciciela (Sanktuarium MB Królowej Rodzin), w ołtarzu św. Antoniego po prawej stronie nawy, na zasuwie ołtarzowej znajduje się obraz Jana N. (...) [źródło, brak fotografii, ołtarz nie był zasłonięty]


Drewniana dzwonnica jest najstarszym z zachowanych zabytków w Parczewie, wzniesiona została w 1675 roku. Posiada unikatową drewnianą konstrukcję ramowo-słupową oraz dach kryty gontem. Obecnie budynek pełni rolę kaplicy przedpogrzebowej przy Bazylice Mniejszej w Parczewie. [źródło]


Piękne fotografie kapliczki i kościoła zamieszczone są na blogu Grażyny we wpisie Podróże z Artenką.okraszone nepomukami...Los viajes con Artenka en busca de los San Nepomucenos. Serdecznie polecam.

Adnotacja:
 • kapliczka świętego Jana Nepomucena i obraz na zasuwie ołtarzowej;
 • lokalizacja: Parczew, ul. Kościelna, powiat parczewski, województwo lubelskie;
 • data wykonania fotografii: 6.10.2019 r.

6 komentarzy:

 1. Jak dla mnie ten żółty kolor kapliczki nie jest brzydki, lubię ten kolor, co prawda kolor ten wyróżnia znacznie kapliczkę od otoczenia, ale przez to łatwo ją znaleźć :)Nepomucen w kapliczce smutny ale ciekawy, szkoda, że drugiego nie można było sfotografować.
  Bazylika niezwykle okazała, a dzwonnica piękna.
  A na niebie urocze obłoczki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obłoki dodają uroku:) Kapliczka, faktycznie, wyróżnia się kolorystycznie, niestety rzeźbę nie tak łatwo sfotografować, jest zbyt wysoko. Do Parczewa jeszcze pewnie zawitam, może wtedy uda mi się sfotografować zasłonę ołtarza.

   Usuń
 2. Mnie te kolory kapliczkowe tez nie za bardzo odpowiadaja ale figura podoba mi sie, szczegolnie to patrzenie sw. Nepomucena z gory na przechodzacych "czlowiekow".
  A bazylika mnie zdumiala i dalej zdumiewa swoim ogromem, Parczew jest przeciez niewielkim miasteczkiem. We wnetrzu te malawidla na suficie, na kolumnach o charakterze z lekka ludowym, spodobaly mi sie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Patrzenie z góry należy do "obowiązków" wszystkich świętych:)
   Bazylika robi wrażenie.

   Usuń
 3. Świątek tak, kapliczka - zdecydowanie nie. Kolor by nawet uszedł, ale kształt ma ogólnie brzydki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobrze, że choć świątek się podoba:)

   Usuń

Miło mi, że tu zaglądasz i zostawiasz ślad. Dziękuję:)