Brzeziny swoją nazwę zawdzięczają przewadze brzóz w zalesionych terenach. Początkowo był tu folwark – dworek, wyłoniony z dóbr przegalińskich dla potomnych z rodu Przegalińskich i Zaranków. Później pojawiły się zagrody włościan. Na początku XIX wieku wieś ta jest wymieniana jako miejscowość parafii unickiej w Przegalinach. [źródło]
Wśród przebogatych sadów, otoczona opieką mieszkańców, bieleje śliczna kapliczka.
Przy drodze na wschodnim krańcu wsi stoi murowana kapliczka, wewnątrz rzeźba św. Jana Nepomucena z XIX wieku w tradycji barokowej... [źródło]
Adnotacja:
- kapliczka świętego Jana Nepomucena;
- lokalizacja: Brzeziny, gmina Komarówka Podlaska, powiat radzyński, województwo lubelskie;
- data wykonania fotografii: 6.10.2019 r.
Fajne są takie kapliczki co to sobie przycupnęły prawie przy samej krawędzi drogi i nie oddziela ich od otoczenia żaden płotek.
OdpowiedzUsuńNepomucen ładny i sympatyczny, ze zdziwieniem patrzy na krzyż, jakby pytał: dlaczego?
Trochę ze smutkiem patrzy na krzyż - tak sądzę. A kapliczka pięknie wkomponowana w przyrodę.
UsuńPodoba mi sie...i kapliczka, i liliowce kwitnaca obok, i oszczednosc w kolorach, tylko jeden sztuczny bukiecik, mozna przebolec. A wzrok to ja widze jkakby byl poza tym swiatem, gdzies tam skierowany do wewnatrz. Kazdy nepomuk jest inny, oprocz tych szablonowych, i to jest fajne.
OdpowiedzUsuńLubię inność nepomuków. A ten sztuczny bukiecik prawie niewidoczny - bo u dołu.
UsuńFigura w interesujący sposób umocowana. Bo chyba nie przegapiłem desek przybitych do pleców wcześniejszych Nepomuków?
OdpowiedzUsuńNie przegapiłeś. Ta dodatkowa belka to jeden z pomysłów na zabezpieczenie figur. Czasami są to pręty metalowe, kraty, szyby, zamknięte na kłódkę drzwi. A tu - tak prawie niewidocznie.
Usuń