Boćki

W Boćkach istnieje najstarsza z zachowanych na Podlasiu kamienna figura św. Jana Nepomucena z około 1741 roku autorstwa Tomasza Huttera (Thomasa Huettera). Ufundowała ją rodzina Sapiehów.



Barokowa rzeźba z piaskowca w Boćkach stoi naprzeciw kościoła na kamiennym cokole. Postać ma 220 cm i jest przedstawiona w klasyczny dla wizerunków św. Jana Nepomucena sposób. Stojący w kontrapoście święty ubrany jest w strój wyższego duchownego z okresu kontrreformacji, a więc w sutannę, rokietę ozdobioną koronką i mantolet. Głowę chroni biret. Pofałdowane szaty dodają figurze lekkości i dynamiki. Święty ma głowę zwróconą w lewo i lekko pochyloną w kierunku Chrystusa na trzymanym w rękach krucyfiksie opartym na lewym ramieniu. Prawa dłoń oprócz krzyża podtrzymuje również dużą palmę męczeńską.



Rzeźba przyjechała do Bociek z Jarosławia. Tam miał warsztat Tomasz Hutter, pochodzący z Bawarii jeden z najważniejszych przedstawicieli późnego baroku w rzeźbie małopolskiej I połowy XVIII w. [źródło]




Na rogu ul. Świętojańskiej (!) i Bielskiej ustawiono kamienną barokową figurę Jana N. ustawiono na cokole z kamieni polnych, zapewne wtórnie. Kontrapost, duża palma, krzyż na lewym ramieniu, biret. Jest to XVIII-wieczna fundacja Józefa Franciszka Sapiehy, stąd wysoka klasa artystyczna. Rzeźbę wykonał w roku 1741 bawarczyk Thomas Hütter (Tomasz Hutter) - były jezuita, żyjący w latach 1696-1745, osiedlony w Sandomierzu, a potem w Jarosławiu... [źrodło]




Polecam:

Adnotacja:
  • figura świętego Jana Nepomucena oraz ulica Świętojańska; 
  • lokalizacja: Boćki, ulica Świętojańska 19, gmina Boćki, powiat bielski, województwo podlaskie; 
  • data wykonania fotografii: 27.09.2020 r.

8 komentarzy:

  1. Zaiste wysokiej klasy artystycznej, rokita rozwiana po mistrzowsku! Piękna rzeźba! I jak na prawie 300 lat, to dobrze zachowana.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rzeźba w klasycznej postaci: kontrapost, atrybuty, rozwiana rokieta.

      Usuń
  2. I szczęśliwie żaden domorosły renowator jej nie pomalował w ramach konserwacji tanim kosztem.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. I dlatego tak dzielnie znosi czas.

      Usuń
    2. Darku, to byłby "grzech" tanim kosztem ją odnawiać.

      Usuń
    3. Mario, niech tak będzie przez kolejne trzysta lat.

      Usuń
  3. BArdzo szykowna rzezba, ile detali! musi sie podobac ! i cokol tez mi sie podoba..

    OdpowiedzUsuń

Miło mi, że tu zaglądasz i zostawiasz ślad. Dziękuję:)