Lipiec ubiegłego roku był bardzo upalny, dlatego dopiero po południu wyruszałam na szlak.
Kapliczkę w Surmaczówce znalazłam późnym wieczorem. Nie było to trudne - stoi przy moście i jest właściwie dość dużą kaplicą.
Zeszłam po ciemku po stromym nasypie, na drzwiach zobaczyłam kartkę, weszłam do środka (drzwi były otwarte, rozczulają mnie takie kapliczki, do których można wejść o każdej porze).
Mimo moich usilnych starań i przyświecania sobie latarką, nie udało mi się wewnątrz znaleźć rzeźby świętego Jana Nepomucena.
Dopiero podczas zawracania w świetle reflektorów ukazał mi się taki widok.
Tuż nad Lubaczówką, przy moście stoi drewniana szalowana kapliczka z sygnaturką na dwuspadowym dachu. W szycie ma oszkloną, zamkniętą półokrągło wnękę, w której umieszczono ładną, drewnianą polichromowaną figurę Jana N. w stylu ludowo-barokowym. Na wnęką wycięto okrągły otwór, w którym wstawiono gwiazdę tworzącą ażur... [źródło]
Adnotacja:
- kapliczka z rzeźbą świętego Jana Nepomucena;
- lokalizacja: Surmaczówka, gmina Wiązownica, powiat jarosławski, województwo podkarpackie;
- data wykonania fotografii: 12.07.2021 r.
Lubię takie opisy gdzie czai się jakąś sympatyczna anegdota...tutaj taka jest. O mały włos nie byłoby zdjęcia tego Nepomuka wąsacza...ma wąsy a nie brodę, taki jest inny, bardziej współczesny w urodzie.
OdpowiedzUsuńJa też lubię anegdoty z podróży. Mam ich dużo, ale... zdjęcia przepadły. A to mnie pies pogryzł, a to wylądowałam w pokrzywach po pas... Trzeba będzie odwiedzić wiele miejsc drugi raz.
UsuńTo chyba jakieś całkowite odludzie ? Bo bliżej jakiejkolwiek wsi to młodzież by miała dobre miejsce do picia w takiej kapliczce.
OdpowiedzUsuńMoże w tej wsi nie ma już młodzieży?
UsuńJa tak samo jak Grażyna lubię anegdoty, ta twoja o znalezieniu Nepomucena fajna, dobrze że ci się udało go zauważyć, bo ciekawy.
OdpowiedzUsuńWidać, że kapliczka zaopiekowana, wygląda jakby w pobliżu mieszkał ktoś kto monitoruje co się w niej i wkoło niej dzieje i w razie jakiś chuligańskich zachowań interweniuje.
Być może kapliczka służyła kiedyś mieszkańcom do odprawiania nabożeństw. Teraz we wsi jest kościół.
Usuń