Obraz świętego Jana Nepomucena z Janowa Podlaskiego

W kościele pw. Świętej Trójcy, w barokowym ołtarzu z 1765 roku, znajduje się niezwykły obraz świętego Jana Nepomucena, pochodzący z kościoła jezuitów w Połocku (obecnie na Białorusi).



Obraz przedstawiający św. Jana Nepomucena autorstwa Szymona Czechowicza, został pozyskany za sprawą biskupa podlaskiego, o. Beniamina Szymańskiego, który w r. 1856 nabył również inne dzieła z Połocka do ówczesnej katedry podlaskiej. Obraz prezentuje typowy dla malarza sposób przedstawiania świętych – w centrum widnieje idealizowana postać świętego z oczami skierowanymi ku górze, natomiast elementy uzupełniające kompozycję usytuowane są po bokach. [źródło]




Święty adoruje krzyż, klęczy przed ołtarzem, na którego mensie rozłożona jest księga, a przed nią położony biret. Jan w prawej ręce trzyma gorejący język. U stóp Jana stoi globus-astrolabium sferyczne, tajemniczy przedmiot którego symbolika jest wciąż niejasna... [źródło]



O historii kościoła można przeczytać na stronie parafii (klik).





Gdyby ktoś chciał zobaczyć piękne fotografie Grażyny, przedstawiające ten obraz i kapliczki napomuckie, znajdowane przy drodze, to zapraszam na wpis Trzeci i ostatni dzień podróży za nepomukami ...Tercer y último dia del viaje en busca de los nepomucenos en Podlaquia.

Adnotacja:
  • obraz świętego Jana Nepomucena;
  • ciekawostki: gorejący język, astrolabium sferyczne, księga;
  • Szymon Czechowicz jest autorem obrazu Męczeństwo św. Jana Nepomucena;
  • lokalizacja: kościół pw. Świętej Trójcy, Janów Podlaski, ul. Adama Naruszewicza 17, gmina Janów Podlaski, powiat bialski, województwo lubelskie;
  • data wykonania fotografii: 6.10.2019 r.

10 komentarzy:

  1. Ojej, co za okrucienstwo! No ale to znane metody na niepokornych ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dobrze, że te czasy już dawno minęły.

      Usuń
  2. Ten wyeksponowany tak dobitnie, gorejący język, budzi współczucie dla świętego, który był poddany takiej kaźni, daje również świadectwo okrutnych czasów, ale równocześnie może być ostrzeżeniem i próbą zastraszenia "niepokornych".

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Język – trzymany w dłoni przez świętego lub osobno przedstawiony na cokole - jest symbolem milczenia i dyskrecji.

      Usuń
    2. Nie każdy zna symbolikę, a sztukę można interpretować po swojemu , na mnie język trzymany przez Jana Nepomucena widoczny na tym obrazie, robi makabryczne wrażenie.

      Usuń
    3. Każdy ma prawo do własnej interpretacji sztuki.

      Usuń
  3. Ten jezyk robi wrazenie, ale nie czesto wystepuje na obrazach nepomukowych.
    A rzezby? chyba nie widzialysmy z takim atrybutem...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rzeźby, które widziałyśmy, mają najczęściej krzyż i palmę. Ale na przykład w Maniowie Wielkim (koło Wrocławia) na cokole jest kartusz z językiem w glorii na chmurkach.

      Usuń

Miło mi, że tu zaglądasz i zostawiasz ślad. Dziękuję:)