Figura świętego Jana Nepomucena z Motwicy

W Motwicy znajduje się figura przydrożna świętego Jana Nepomucena z początku XIX wieku. Stoi na postumencie murowanym, wykonana jest z piaskowca, posiada cechy barokowe.





(...) przykładem odkrytej na nowo historii miejscowości może być rozpoznanie w sprawie figur przydrożnych Matki Bożej z Dzieciątkiem i św. Jana Nepomucena w miejscowości Motwica. Obie figury są wykonane z kamienia (piaskowiec) i umieszczone na wysokich, murowanych z cegły i tynkowanych cokołach. Wysoką wartość artystyczną posiada zarówno wzorowane na najstarszym i najbardziej rozpowszechnionym typie ikonograficznym (Hodegetria) przedstawienie stojącej Matki Bożej z błogosławiącym Dzieciątkiem Jezus na lewym ramieniu, jak i typowe dla ikonografii św. Jana
Nepomucena jego przedstawienie w stroju kanonika z XVIII w., trzymającego obiema rękami krucyfiks. Zabytkowe figury w tej miejscowości zostały wymienione w Katalogu Zabytków Sztuki w Polsce i są datowane odpowiednio na koniec XIX w. oraz początek XIX w. 
(...) ustalono, że stanowią one materialne świadectwo nieistniejącego już ośrodka dworskiego, którego najstarszym przekazem ikonograficznym jest mapa topograficzna Polski Mayera von Heldensfelda z 1801 – 1804 r. Na mapie tej wskazano między innymi założenie dworskie i towarzyszącą mu zabudowę, park, zabudowania folwarku i wsi oraz istniejące wówczas kapliczki; przy czym ich lokalizacja jest tylko zbliżona do lokalizacji obecnie istniejących figur w Motwicy. 
Z odnalezionych w trakcie kwerendy map dotyczących miejscowego ośrodka dworskiego, po-chodzących z 1874, 1898, 1907 i 1908 r. wynika, że wyżej wymienione figury są usytuowane na gruntach podworskich, przy dawnej drodze, która do dzisiaj zachowała swój historyczny przebieg i która niegdyś łączyła należące do dworu zabudowania w różnych częściach miejscowości. 
(...) oznaczono lokalizację dwóch kapliczek przy drodze łączącej folwark ze wsią: na terenie północno – zachodniej części folwarku (zw. Konty) oraz na terenie gruntów należących do dworu, położonych po wschodniej stronie gruntów włościańskich wsi Mutwicy i gruntów cerkiewnych. Lokalizacja tych kapliczek na planie z 1874 r. odpowiada usytuowaniu obecnie istniejących w miejscowości figur Matki  Bożej z Dzieciątkiem (na terenie dawnej części folwarku zw. Konty) i św. Jana Nepomucena (na terenie dawnych gruntów dworskich, we wschodniej części miejscowości, nad rzeką Żylawą).
Z informacji dostępnych na stronach internetowych dotyczących historii Motwicy wynika, że wzniesiony na przełomie XVIII i XIX w. dwór był w 1945 r. zdewastowany, a następnie stopniowo rozbierany przez mieszkańców, natomiast park został wycięty. Zabytkowe figury przydrożne pozostają zatem świadectwem istnienia w Motwicy dawnego majątku ziemskiego. [źródło, str. 255-259]



Figura nie jest odkładnie sfotografowana, do Motwicy dotarłam zbyt późno. W trakcie jazdy dalej, przy drodze zobaczyłam ciekawą kapliczkę, która po oświetleniu światłami samochodowymi prezentowała się bardzo urokliwie.





Ciekawostki na temat Motwicy:

Adnotacja:
  • figura świętego Jana Nepomucena;
  • lokalizacja: niedaleko kościoła Narodzenia NMP w Motwicy, gmina Sosnówka, powiat bialski, województwo lubelskie;
  • data wykonania fotografii: 27.08.2019 r.

4 komentarze:

  1. Bardzo ciekawy Nepomuk, jednak widać, że czas zaczyna go już mocno podgryzać, przydałaby mu się fachowa renowacja, wart jest aby mógł jeszcze długo trwać.
    Fajnie że podświetliłaś tą kapliczkę, jest bardzo ładna, a reflektory dodały jej dodatkowego uroku.
    Bardzo podoba mi się to tylko częściowo oświetlone zdjęcie wnętrza, jest takie tajemnicze :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeżdżąc po okolicy, stwierdzam, że wiele kapliczek i figur z piaskowca jest remontowanych, odnawianych. Może i ta doczeka się fachowca.
      To zdjęcie, o którym wspominasz i mi przypadło do gustu.

      Usuń
  2. Figury z piaskowca nepomucenowe bardzo do siebie sa podobne i podobnie sie starzeja. Jest ich duzo, jeden blisko mnie na Nowoursynowskiej, przejezdzam zawsze autobusem i wstyd...ale jeszcze nie wysiadlam by zrobic zdjecie.
    Wydaje mi sie ,ze renowacja nie jest skomplikowana, wystarczy go dobrze domyc. E tak sobie tylko mysle! Nie znam sie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Koniecznie trzeba wysiąść i sfotografować.
      Polecam ciekawy tekst na temat czyszczenia: http://folkowisko.gorajec.info/instrukcja-czyszczenia-krzyzy-i-figur-kamiennych/

      Usuń

Miło mi, że tu zaglądasz i zostawiasz ślad. Dziękuję:)