Znana murowana kapliczka koło kamieniołomu i przy drodze na Myczkowce, pochodząca z roku 1848, upamiętniająca zniesienie pańszczyzny i odnowiona w roku 2001 ma, według regionalisty Andrzeja Potockiego proweniencję nepomucką. Nie są znane losy wizerunku Jana N., który tu rezydował. [źródło]
(...) kojarzona jest ona głównie z tzw. powstaniem leskim, gdyż jedna z wersji mówi, iż zakopane tu księgi były niejako przyczynkiem do wybuchu powstania. W roku 1932, podczas prac drogowych a dokładniej poszerzenia drogi w tym miejscu, zaszła konieczność przesunięcia kapliczki. Skrzętnie wykorzystali to agitatorzy Komunistycznej Partii Zachodniej Ukrainy (był to ukraiński oddział Komunistycznej Partii Polski), którzy rozpuścili plotkę, iż panowie odkopią księgi by przywrócić pańszczyznę. Wściekli chłopi ruszyli wówczas bronić swoich praw, na które tak długo czekali. Uzbrojeni w co było pod ręką przegonili robotników drogowych oraz rozbili kilka posterunków policji. Zamieszki zostały stłumione, kilka osób zginęło a chłopi ostatecznie zostali aresztowani i to było powodem wybuchu powstania leskiego, które miało miejsce w dniach 21.06 - 09.07.1932.
Obecnie kapliczka jest zadbana. Odrestaurowano ją w roku 2001, została wówczas również wyposażona w ikonę pt. "Umilenie", którą wykonał artysta-malarz Leon Chrapko z Galerii "Le-Graż" w Bóbrce. [źródło]
Adnotacja:
- kapliczka ponepomucka;
- lokalizacja: Bóbrka, gmina Solina, powiat leski, województwo podkarpackie;
- data wykonania fotografii: 20.01.2020 r.
Trochę tak dziwnie postawiona ta kapliczka, plecami do drogi.
OdpowiedzUsuńKiedyś droga przebiegała inaczej.
UsuńŁadna kapliczka, szczególnie dach z wieżyczką i krzyżem mi się podoba.
OdpowiedzUsuńIkona niezwykle ciekawa, malarzowi udało się wspaniale uwidocznić uczucia jakie łączą Marię z jej boskim synem.
Faktycznie, kapliczka ma ciekawą bryłę.
UsuńKApliczka ponepomucka ale pieknie zamieszkała, byłam, widziałam, ikona sliczna, dużo wyrazająca, a ta łapka małego Jezusa wzruszająca.
OdpowiedzUsuńTo jedno z miejsc, którego się nie zapomni.
Usuń