Tczów

(...) na wzgórzu niedaleko jeziora zwanego Kaczeńcem ustawiono murowaną kapliczkę, w której znajdują się trzy drewniane polichromowane rzeźby, w tym Jana Nepomucena. Według legendy (Opowieści przydrożnych kapliczek autorstwa Z. Gierały) stoi ona na miejscu starszej, która miała formę brogu, na miejscu pochówku zabitych w potyczce ze Szwedami podczas Potopu. (...) Później ponoć chowano tu ofiary zarazy (...). Figura Jana N. jest niezwykle subtelna, wytworna i elegancka, ma misternie ułożoną fryzurę i loczki na brodzie, jakby przypudrowane policzki i prawie naturalnie oddane oczy... [źródło, czytelne fotografie]



Adnotacja:

  • kapliczka świętego Jana Nepomucena;
  • lokalizacja: Tczów, gmina Tczów, powiat zwoleński, województwo mazowieckie;
  • data wykonania fotografii: 2.08.2022 r.

6 komentarzy:

  1. Z zewnątrz kapliczka ładna i zadbany teren, jednakoż figurom wewnątrz czas mocno dał się we znaki, najlepiej obszedł się z Nepomucenem. Czy potrafisz określić z czego rzeźby są zrobione?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak wynika z opisu, rzeźby są zrobione z drewna.

      Usuń
  2. No tak...pała z uważnego czytania, dla mnie ;) Mogłabym tłumaczyć się przedwiosennym rozkojarzeniem, jednakoż prawda jest taka że nie przepadam za opisami, bardziej przemawia do mnie obraz niż słowo.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgońmy to na przedwiosenne roztargnienie.

      Usuń
  3. Takie to sobie. Z zewnątrz nowoczesność, w środku starzyzna. A Nepomucen może byłby nawet ładny, gdyby go lepiej wyeksponować.

    OdpowiedzUsuń

Miło mi, że tu zaglądasz i zostawiasz ślad. Dziękuję:)