Rzeźba przedstawiająca św. Jana Nepomucena znajduje się na skraju ulicy, wśród okazałych drzew, nieopodal sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej. Barokowa, kamienna rzeźba z 1743 r. stoi na prostokątnym cokole posadowionym na dwustopniowej podstawie. W podłużnej płycinie cokołu wyryta jest inskrypcja: A.D./ 1743 /U.I.G.D.
Święty stoi w kontrapoście, ubrany jest ładnie wyeksponowane szaty kapłańskie, z krzyżem przy piersi i gałązką palmy na prawym ramieniu. Wraz ze wzniesieniem figury św. Jana Nepomucena wzrosła nadzieja mieszkańców na ochronę przed powodzią. Mieszkają bowiem w miejscowości położonej w dolinie rzeki Bystrej. [źródło]
Figura przydrożna z rzeźbą św. Jana Nepomucena, zlokalizowana na działce nr 15 przy ul. Zamkowej w Wąwolnicy, gm. Wąwolnica, pow. puławski...
Figura zlokalizowana jest na skraju południowej części wzgórza kościelnego (zamkowego), które w tym miejscu opada stromo w kierunku południowym i zachodnim. Figura zwrócona jest frontem w kierunku zachodnim do ulicy Zamkowej. Obiekt składa się z czworobocznego postumentu i umieszczonej na nim pełnoplastycznej rzeźby św. Jana Nepomucena, męczennika i świętego Kościoła katolickiego, kanonizowanego w 1729 roku.
Postument, na którym znajduje się rzeźba, wykonany został z jednego bloku kamienia. Każda z jego ścian opracowana jest w formie płyciny o wklęsło ściętych narożach. Na ścianie frontowej znajduje się wyryty napis: „AD/1743/U.I.G.D” . Figura zlokalizowana jest w południowej części wzgórza kościelnego w Wąwolnicy, na którym w okresie średniowiecza znajdował się zamek i kościół pw. św. Wojciecha. Jak wynika z opublikowanych wyników badań archeologicznych wzgórza, od donacji Kazimierza Jagiellończyka w 1458 roku, wąwolnickie kościoły wraz z całym okręgiem parafialnym przynależały do benedyktyńskiego klasztoru na Świętym Krzyżu. Wzgórze znajdowało się we władaniu benedyktynów do 1819 roku, tj. do kasaty zakonu. W kontekście przynależności wzgórza kościelnego w XVIII wieku, figurę św. Jana Nepomucena, wykonaną (lub ustawioną na obecnym miejscu) w 1743 roku, można wiązać z zakonem benedyktynów. Złożony ze skrótów napis „AD/1743/U.I.G.D” umieszczony na frontowej ścianie postumentu figury, można próbować odczytać jako: „Anno Domini/1743/UT IN GLOLIFICETUR DEUS”, wywodzący się bezpośrednio z uniwersalnego hasła benedyktynów „UT IN OMNIBUS GLORIFICETUR DEUS” („Aby we wszystkim Bóg był uwielbiony”).
Figury św. Jana Nepomucena tradycyjnie sytuowano w sąsiedztwie mostów i przepraw, na skrzyżowaniach dróg oraz na placach publicznych. Lokalizacja przedmiotowej figury zachowała tę zasadę, bo u podnóża wyniesienia znajduje się dolina rzeki Bystrej. Ponadto, obecna ulica Zamkowa, sięgająca początkami XVII wieku, była ważnym traktem łączącym wzgórze zamkowe z nowym rynkiem. Przydrożna figura św. Jana Nepomucena w Wąwolnicy jest dziełem rzeźbiarsko-architektonicznym i autentycznym, zachowanym in situ w niezmienionej formie materialnym przekazem dziedzictwa historii i kultury Wąwolnicy.
Wpisu do rejestru zabytków dokonano w wyniku postępowania wszczętego z urzędu. [źródło, str. 179]
Obecnie przy figurze odprawiane są modlitwy podczas dni krzyżowych przed świętem Wniebowstąpienia Pańskiego, kiedy prosi się o urodzaje''.
,,Szlakiem kultury sakralnej ziemi Nałęczowskiej''. Folder LOT- ,,Kraina Lessowych Wąwozów''. str.37. M.G [źródło, fotografia sprzed renowacji]
- figura świętego Jana Nepomucena;
- lokalizacja: Wąwolnica, ul. Zamkowa 22, gmina Puławy, powiat puławski, województwo lubelskie;
- data wykonania fotografii: 2018 r. i 8.07.2024 r.
Figura odnowiona ładnie.
OdpowiedzUsuńOtoczenie z kwiatkami posadzonymi na czarnej włókninie... no nie, takie rzeczy to można robić w ogródku na plantacji truskawek, a nie w miejscu publicznym. Przecież to jest nieestetyczne!
Ale ta czarna włóknina zostanie przykryta, gdy rośliny się rozrosną.
Usuń