Krzczonów

Naprzeciwko kościoła i dzwonnicy znajduje się ukwiecona drewniana domkowa kapliczka z czterospadowym eternitowym daszkiem i ozdobnie wyciętym otworem, w niej ludowa drewniana polichromowana figura Jana N. nawiązująca do tradycji rzeźby rokokowej, wygięta w pięknym kontrapoście, z nowym krzyżem w ręku. XIX wiek... [źródło]
 




Poniżej kilka wspomnień na temat kapliczki.

Na stronie Krzczonów - wieś królewska - ocalić od zapomnienia można zobaczyć fotografię kapliczki z 1935 roku.
Dziewczęta w drodze na kurs kroju i szycia przechodzą obok kapliczki, rok 1935, autor: Maria Berman.[źródło]

Z tego co pamiętam historia tej kapliczki ma związek z synem pana Skwarzyńskiego mieszkańcem Soltysów który podobno zginął w wypadku z pociągiem... [źródło]
 
Tak, to ona nasza nowa kapliczka Św. Jana Nepomucena. Czekaliśmy na odpowiedni moment kiedy będzie mogła stanąć na miejscu. [film]
 
 




Przy drodze w Sołtysy, na przeciw kościoła stoi skromna kapliczka, poświęcona ku czci Świętego Jana Nepomucena patrona, który uznawany jest za opiekuna dróg, mostów, brodów, stawów i źródeł, a także jest patronem tonących i spowiedników.
Figura Świętego Jana została prawdopodobnie ufundowana przez wiernych parafii Krzczonów.
Najstarsze zdjęcie kapliczki pochodzi z 1935 roku autorstwa Mari Berman (źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe). Widać na nim wykonaną z desek kapliczkę, która jedynie nad wnęką miała wycięte zdobienie. Kapliczka wykonana była na planie kwadratu. Można przypuszczać, że została ona wykonana jeszcze w czasach, kiedy kościół parafialny był także pokryty gontem (1853 r.), blachą kościół pokryty został dopiero w 1877 roku. Na szczycie dachu znajdowała się ozdobnie wieńcząca szczyt drewniana kula. Stan jej z każdą dekadą pogarszał się, w latach 70-tych postanowiono wymienić podgnity już gont falistym azbestem. W początkach lat 90-tych została wykonana nowa kapliczka z solidnym dachem a na szczycie umocowany został kuty kowalski krzyż.
Konstrukcja dzielnie chroniła starusieńką oryginalną figurę św Jana przez 30 lat ale przyszedł czas na nową wersję w starym zabielonym wydaniu i drewnianym gontem .
Niektórzy z Was na pewno już zauważyli, że w nowej kapliczce stoi nowy św Jan.
Stara oryginalna figura św Jana Nepomucena jest dla naszej parafii bezcenna. Dlatego dla jej bezpieczeństwa została przeniesiona do kancelarii parafialnej. Na jej miejsce została wykonana nowa, która będzie na nas spoglądała przez następne kilkadziesiąt lat.
Wszystkich serdecznie zapraszamy na poświęcenie nowej kapliczki, którego dokona Ks. Bp. Adam Bab po Sumie odpustowej o godz. 12.00.
Szczególne podziękowania za pomoc i ofiarność chcemy złożyć:
- Wszystkim, którzy przyczynili się do tego wielkiego dzieła kupując „cegiełkę” w formie kalendarza i przyczyniając się do ochrony zabytków, upiększania naszej parafii, a także dbania o wspólne dziedzictwo.
- Księdzu Proboszczowi za wszelką przychylność i wsparcie w wykonaniu prac odtworzenia kapliczki.
- Panu Romanowi Pielecha wykonawcy wszystkich robót ciesielskich.
- Panu Sylwestrowi Jaroszowi z firmy Silvva, Katarzynie i Tomaszowi Trzcińskim oraz Grzegorzowi Zalewskiemu za przekazanie desek.
- Panu Adamowi Wachowiczowi z Zakopanego, który pomógł w zakupie i zorganizowaniu transportu gontu.
- Panu Markowi Bisowi za pomoc w przewiezieniu i ustawieniu kapliczki.
- Sponsorowi nowej figury Panu Stanisławowi Ostańskiemu
- wykonawcy obecnej figury Adamowi Lipie.
- za wykonanie i ufundowanie schodków i podstawy Rodzinie Żymiełków.
Fotografie użyte w filmiku pochodzą ze zbiorów Krzczonowskie Stowarzyszenie Regionalne, Krzczonów -wieś królewska -ocalić od zapomnienia oraz KGGW Krzczonów Sołtysy.
[źródło, pisownia oryginalna]

 

Niestety, nie widziałam oryginalnej rzeźby świętego Jana Neomucena z Krzczonowa. Za pierwszym razem zastałam pustą kapliczkę, za drugim razem rozmawiałam z księdzem proboszczem, który mi powiedział o miejscu przechowywania rzeźby i planach zastąpienia ją współczesną kopią. Fotografie kapliczki zostały utracone. Trzeci wyjazd do Krzczonowa zaowocował zrobieniem zdjęć nowej rzeźbie.






Na powyższej tablicy jest błąd. Rzeźba z Krzczonowa raczej nie może pochodzić z XVII wieku.
 
Adnotacja:
  • kapliczka z rzeźbą świętego Jana Nepomucena oraz oryginalna rzeźba w kancelarii parafialnej;
  • lokalizacja: Krzczonów, ul. Leśna (kapliczka), kościół pw. Wniebowzięcia NMP (oryginalna rzeźba), gmina Krzczonów, powiat  lubelski, województwo lubelskie;
  • data wykonania fotografii: 14.04.2021 r., 2022 r. i 6.07.2024 r.

2 komentarze:

  1. Brawa dla lokalnej społeczności, za to że znaleźli sposób na pozyskanie środków i za staranne i piękne odtworzenie kapliczki wraz z figurą świętego.

    OdpowiedzUsuń

Miło mi, że tu zaglądasz i zostawiasz ślad. Dziękuję:)