Nienadowa

Przy drodze Nr 844 łączącej Przemyśl z Krosnem, w miejscowości Nienadowa skręcając w lewo napotkamy zespół dworski. Dwór murowany parterowy wzniesiony w pierwszych dziesięcioleciach XIX wieku przez Antoniego Dembińskiego wg projektu Piotra Aingera. Przy dworze zachowały się dwie oficyny, dwie kordegardy oraz zabudowania gospodarcze. W niedużej odległości od dworu znajdują się młyn oraz gorzelnia. (...) Jadąc od dworku w kierunku Iskani napotykamy przy drodze drewnianą kapliczkę św. Jana Nepomucena, również XIX wieczną. [źródło]


Na stronie nepomuki. pl opisano kapliczkę oraz losy poprzednich rzeźb świętego Jana Nepomucena.
Znajduje się tutaj, w otoczeniu trzech świerków, niezbyt ładna murowana z białej cegły zakratowana kapliczka kryta ostrym dachem krytym czerwona blacha. Znajduje się w niej szablonowa figura Jana N. wykonana z tworzywa sztucznego przez firmę Popiel z Kielc (...), która została ufundowana przez proboszcza Franciszka Partykę i mieszkańców Nienadowej i uroczyście poświęcona w 2010 roku. Jednak miejsce to ma długą i burzliwą historię nepomucką - obecna rzeźba jest już czwartą (zobacz niżej).




W artykule z "Leksykonu kultury ludowej w Rzeszowskiem" Krzysztofa Ruszla (...) widnieje niewyraźna archiwalna fotografia brogowej kapliczki krytej gontem z drewnianą figurą Jana N. z XIX wieku, podpisana nazwą tej miejscowości. Widoczna tam figura została skradziona w II połowie XX wieku.
Druga drewniana figura Jana N. umieszczona w starej kapliczce po kradzieży oryginalnej rzeźby (...), została skradziona w II połowie XX wieku.
Trzecia drewniana figura Jana N. umieszczona w starej kapliczce po kradzieżach dwóch pierwszych rzeźb (...), została skradziona zapewne na początku XXI wieku. Chronił ją drewniany daszek wsparty na czterech słupach. Są podejrzenia, że sprawcą kradzieży był tutejszy mieszkaniec, który niebawem zginął tragicznie. Figurę tę przeniesiono z Bachowa (gm. Krzywcza) ponieważ straciła one swoje miejsce na skutek poszerzenia drogi. [źródło, fotografia starej kapliczki wraz z pierwszą rzeźbą]




Poniższe fotografie przedstawiają wspomniany dwór zbudowany na początku XIX wieku według projektu Chrystiana Piotra Aignera dla rodziny Dembińskich.


Dzień tu spokojny, życie sprawiedliwe, bogactwo wrażeń, obfitość w wypoczynku w majątku. Groty i stawy nad żywą wodą, świeżość chłodnych powiewów. Porykiwanie bydła i łagodne sny pod drzewem bez końca - tak można przetłumaczyć napis po łacinie, który znajdował się przy wejściu głównym, nad portykiem na marmurowej płycie. Cytat pochodzi z opracowania pt. "Dwór w Nienadowej. Spojrzenie w przeszłość", warto je przeczytać w całości.





Adnotacja:
  • kapliczka z rzeźbą świętego Jana Nepomucena; 
  • lokalizacja: Nienadowa, gmina Dubiecko, powiat przemyski, województwo podkarpackie; 
  • data wykonania fotografii: 7.01.2022 r. 

8 komentarzy:

  1. Mnie się ta kapliczka podoba, chociaż trochę jakby kominek przypominała, co do Nepomucena to ten plastik bije po oczach, ciekawe czy go ktoś ukradnie?
    Dwór bardzo ciekawy, szkoda że opuszczony i zaniedbany.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ukradnie? A kto by takiego chciał :D

      Usuń
    2. Pewnie dlatego takiego o nienachalnej urodzie do kapliczki wstawili, aby być pewnym, że ten się ostanie, po za tym materiał z którego jest zrobiony gwarantuje mu niezniszczalność ;)

      Usuń
    3. Dobrze, że w Nienadowej podtrzymywany jest kult świętego Jana Nepomucena.
      Dworu szkoda, że tak niszczeje.

      Usuń
  2. Archiwalne zdjęcie starej kapliczki pokazuję jakie to miejsce było pelne uroku. Teraz jest takie wymuskane, uporządkowane a Nepomucen plastikowy, może pochodzi z tego samego źródła co św. Florian Z Jastrzębi, które to źródło w internecie odkrył Darek.
    Dworek wielkiej urody, więc szkoda ,że niszczeje..

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W niedalekich Łowcach jest Podkarpacka Pracownia Rzeżbiarsko-Odlewnicza "ARKADA". Być może to właśnie tam zrobili tego Nepomuka.

      Usuń
    2. Znalazłam...kosztuje 1300 zl w sklepie "liturgiczny.pl"

      Usuń
    3. Właśnie też znalazłam i zamieszczam tu opis:
      "Figura wykonana z żywicy epoksydowej na utwardzaczach dająca pewność wysokiej jakości przy eksponowaniu na zewnątrz jak i wewnątrz.
      Figura kolorowa odporna na działanie warunków atmosferycznych."

      Usuń

Miło mi, że tu zaglądasz i zostawiasz ślad. Dziękuję:)