Dostałam kiedyś fotografię pięknej rzeźby świętego Jana Nepomucena, będącej eksponatem przemyskiego muzeum sakralnego. Zwiedzając ostatnio Przemyśl, wstąpiłam do muzeum, aby ją zobaczyć.
Na stronie nepomuki.pl tak o niej napisano:
W Muzeum Archidiecezjalnym eksponowana jest drewniana figura Jana N. z 2 połowy XVIII wieku, przedstawiona w kontrapoście, z krzyżem na lewym ramieniu, w aureoli w której pozostały tylko trzy gwiazdy. Pochodzi ona z kościoła parafialnego św. Małgorzaty w Wysokiej (gm. i pow. Łańcut)... [źródło]
Dzięki temu, iż moim przewodnikiem był ksiądz Marek Wojnarowski, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego im. św. Józefa Sebastiana Pelczara w Przemyślu, miałam okazję przyjrzeć się innym Nepomukom, znajdującym się w muzealnym magazynie.
1) Niewielka, drewniana rzeźba (ok. 20 cm) świętego Jana Nepomucena w małej, drewnianej kapliczce z nieznanej miejscowości.
.
2) Niewielka, drewniana rzeźba (ok. 20 cm) świętego Jana Nepomucena z miejscowości Bieliny (gmina Ulanów, powiat niżański, województwo podkarpackie), oznaczona numerami 512 i MDPrz 688.
3) Niewielka, drewniana rzeźba (ok. 20 cm) świętego Jana Nepomucena z nieznanej miejscowości oznaczona numerami 185 i MDPrz 687 (prawdopodobnie służąca jako relikwiarz).
4) Niewielka, drewniana rzeźba (ok. 20 cm) świętego Jana Nepomucena podpisana "Rokietnica 1969" (powiat jarosławski, województwo podkarpackie) i oznaczona numerami 938 i Nr inw. MAP - II/475.
5) Duża, drewniana rzeźba (ok. 100 cm) świętego Jana Nepomucena z miejscowości Rozpucie (gmina Tyrawa Wołoska, powiat sanocki, województwo podkarpackie) z dołączoną notatką (poniżej jej fragment).
Przemyśl, 22.06.2020 r.
Figura św. Jana Nepomucena pochodzi z wioski Rozpucie k. Kuźminy. Od I wojny światowej leżała na strychu w prywatnym domu. Potem w Woli k. Birczy też na strychu. Więcej właściciel nie wie.
6) Duża, drewniana rzeźba (ok. 80 cm) świętego Jana Nepomucena z miejscowości Tywonia (gmina Pawłosiów, powiat jarosławski, województwo podkarpackie).
7) Duża, drewniana rzeźba (ok. 60-70 cm) świętego Jana Nepomucena z Wysokiej Łańcuckiej jak napisano na dołączonej do rzeźby kartce. Według mnie jest to miejscowość Wysoka (gmina Łańcut, powiat łańcucki, województwo podkarpackie).
8) Duża, drewniana rzeźba (ok. 50 cm) świętego Jana Nepomucena z nieznanej miejscowości.
Na koniec pragnę podziękować księdzu Markowi Wojnarowskiemu za udostępnienie rzeźb świętego Jana Nepomucena oraz pozwolenie na opublikowanie ich fotografii.
Pozostałe wyobrażenia świętego Jana Nepomucena z Przemyśla przedstawione są we wpisach:
Adnotacja:
- dziewięć rzeźb świętego Jana Nepomucena;
- lokalizacja: Przemyśl, Muzeum Archidiecezjalne, Plac Katedralny 2/3, powiat przemyski, województwo podkarpackie;
- data wykonania fotografii: 8.01.2022 r.
Ostatni najciekawszy.
OdpowiedzUsuńCieszy mnie to, że rzeźba się Tobie podoba.
UsuńJa jak Darek, zachwycam się ostatnim, to nepomuk ludowy, ma narzutkę z gronostajów tak pracowicie wykropkowaną. A jaką ma fajną lewą rączkę! Ale wszystkie nepomuki to prawdziwe skarby, szkoda, że upchnięte w magazynie.
OdpowiedzUsuńNa rączkę też zwróciłam uwagę. Wygląda pięknie w swojej naiwności.
UsuńBogata i niezwykle ciekawa kolekcja Nepomucenów!
OdpowiedzUsuńPytanie czy każdy z tych ukrytych w magazynie był chociaż raz wyeksponowany na jakieś wystawie?
Chętnie poszłabym na wystawę rzeźb przedstawiających świętego Jana Nepomucena.
Usuń