Na stronie nepomuki.pl wymienia się w Przemyślu sześć wyobrażeń świętego Jana Nepomucena (oprócz Zasania i Muzeum Archidiecezjalnego).
W archikatedrze Wniebowzięcia NMP i św. Jana Chrzciciela, w północnej nawie wisi obraz Jana N. z 1889 (?) roku autorstwa Władysława Rossowskiego (1857-1923). Notowano tu dawny kult św. Jana Nepomucena i św. Jana Kantego, a od roku 1777 działało Bractwo Nepomuckie (uwaga: jest tu kilka malowideł ściennych z wizerunkami pseudonepomuckimi - są to przedstawienia kanoników, stąd podobieństwo do Jana N. ... [źródło, czytelne fotografie]
W archikatedrze Wniebowzięcia NMP i św. Jana Chrzciciela jest piękny relikwiarz Jana N. (...) w kształcie Języka otoczonego pięcioma gwiazdami i wieńcem męczeńskim. Wykonano go w latach 1787-89 i zawiera także relikwie św. Stanisława i św. Szczepana. Zapewne opiekowało się nim działające tu od roku 1777 Bractwo Nepomuckie [źródło, fotografia relikwiarza]
Ponieważ krypty katedry były zamknięte, zobaczenie relikwiarza planuję przy kolejnej wizycie w Przemyślu.
Na styku placu Na Bramie oraz ulic Jagiellońskiej i Mickiewicza we franciszkańskim kościele pw. świętego Antoniego znajduje się kolejny obraz świętego Jana Nepomucena.
W kościele franciszkanów-reformatów pod wezwaniem św. Antoniego, w prawym ołtarzu bocznym znajduje się silnie przemalowany obraz z Janem N., z przełomu XIX i XX wieku. [źródło, czytelne fotografie]
Przy ulicy Słowackiego 81 znalazłam kapliczkę z rzeźbą świętego Jana Nepomucena w zupełnie innym stanie niż opisywany na stronie nepomuki.pl.
Niedaleko szpitala, po lewej stronie, idąc od centrum, stoi murowana kapliczka św. Jana Nepomucena. Figura Jana N. stoi za oszklonymi drzwiczkami, wykonana jest z drewna, polichromowana na kolor czarny i biały. Wyraźnie widać, że Janowi w okresie późniejszym dorobiono dłonie, umieszczając je na kanciastych "nadgarstkach" co wygląda bardzo nienaturalnie. Wizyta w październiku 2017 roku wykazała, że kapliczką zaopiekowano się w bardzo nieudany sposób. Jej fasada jest obecnie obita deskami (!), wymieniono też okno zmieniając układ szprosów... [źródło, fotografie kapliczki sprzed remontu]
Kapliczka wraz rzeźbą zostały niedawno odnowione. Nawet ręce Nepomuka są bardziej naturalnie ułożone. Niestety warunki atmosferyczne nie pozwoliły mi na zrobienie lepszych fotografii.
Przy ulicy Obozowej czekała na mnie kolejna niespodzianka. Rzeźba świętego Jana Nepomucena została pomalowana.
Na granicy z wsią Nehrybka znajduje się kapliczka z umieszczoną wewnątrz figurą Jana N. Według zamieszczonej tam informacji kapliczka powstała prawdopodobnie w XIX wieku, natomiast sama figura została wykonana w roku 2015 w pobliskich zakładach "Polna", na wzór rzeźby znajdującej się w kościele w Nehrybce (...). W tym samym czasie odnowiono też kapliczkę, oraz uporządkowano jej otoczenie, a na pamiątkę tego faktu na obłożonym kamieniami cokole pojawił się napis: "ŚW. JANIE / MÓDL SIĘ / ZA NAMI / A.D. 2016" [źródło, fotografia kapliczki sprzed remontu i rzeźby sprzed pomalowania]
Przy ulicy Mickiewicza 2 wyobrażenie świętego Jana Nepomucena znajduje się w nietypowym miejscu - na kamieniu węgielnym.
Podczas prac remontowych prowadzonych w 1999 roku w siedzibie budynku PKO odkryto w fundamentach kamień węgielny z wizerunkiem św. Jana Nepomucena, pochodzący sprzed 100 lat. Wizerunek świętego został odnowiony i ponownie umieszczony w dawnym miejscu wraz z listem. [źródło]
Adnotacja:
- dwa obrazy, relikwiarz, dwie rzeźby w kapliczkach i kamień węgielny z wizerunkiem świętego Jana Nepomucena;
- lokalizacja: Przemyśl, powiat przemyski, województwo podkarpackie;
- data wykonania fotografii: 6 i 8.01.2022 r.
Dużo tych nepomuków. Poprawki czasem wychodzą dobrze a czasem są monstrualne, jak ta z kapliczki w Nehrebce, ta z ulicy Słowackiego zyskała bardzo.
OdpowiedzUsuńChyba chodzi o kapliczkę z ulicy Obozowej (niedaleko Nehrybki).
Usuń"Na granicy z wsią Nehrybka"
UsuńKapliczka z ulicy Obozowej faktycznie urokliwiej wyglądała przed remontem.
UsuńPrzemyśl bogaty w Nepomuceny, prawie jak Wrocław.
OdpowiedzUsuńNepomuk w kapliczce na ul. Słowackiego bardzo mi się podoba.
Niezwykłą ciekawostką jest wizerunek Nepomucena na kamieniu węgielnym.
Położenie nad Sanem tłumaczy ilość Nepomuków. Umieszczenie wizerunku świętego Jana Nepomucena na kamieniu węgielnym jest intrygujące.
UsuńBlisko San, pewnie wody gruntowe są wysoko, a wizerunek Nepomucena na kamieniu węgielnym ma chronić przed zalewaniem piwnic.
UsuńJasne.
UsuńDwie kapliczki bardzo ładnie odnowione. Aż szkoda, że w tej drugiej taką maszkarę wystawili. Co do tego Nepomucena z ul. Słowackiego układ dłoni wyraźnie wskazuje, że ten krzyż powinien być ułożony w odwrotną stronę. Prawa ręka coś trzymała, lewa podtrzymywała.
OdpowiedzUsuńA widziałeś układ rąk przed remontem? Teraz i tak jest o wiele lepiej.
Usuń