Dubiecko

Na stronie parafii Dubiecko jest opisana historia pięciu kościołów katolickich istniejących w tej miejscowości:
Pierwszą świątynią wybudowaną na terenie parafii był kościół św. Mikołaja. Powstał on w czasie erygowania parafii dubieckiej z fundacji Piotra Kmity po roku 1389, a przed 1407. Była to duża drewniana budowla kryta gontem. Znajdowała się w obecnym parku pałacowym na tzw. „Krasiczynku”. W miejscu tym znajduje się kamienny krzyż, przypominający o niegdyś stojącej tu świątyni. (...)
Nowy [czwarty z kolei] kościół zbudowano na miejscu poprzedniego, z materiałów, które gromadzono przez kilka poprzednich lat. Rozpoczęte w 1751 roku prace, ukończono po dwóch latach. Wielkie zasługi dla jego budowy, obok ówczesnego proboszcza ks. Mikołaja Witosławskiego, miała kolatorka Anna ze Starzechowskich Krasicka, z której fundacji powstała ta świątynia.
Cały ołtarz wykonany w stylu barokowym ozdobiony licznymi puttami, kolumnami i złoconymi ornamentami oraz czterema herbami rodziny Krasickich. Ołtarz boczny z obrazem M. B. Szkaplerznej, na zasuwie obraz św. Antoniego i św. Róży. Drugi boczny ołtarz św. Anny z zasuwą, ozdobioną postaciami św. Ignacego Loyoli i św. Franciszka z Asyżu. W trzecim ołtarzu bocznym znajdował się obraz św. Franciszka Ksawerego i obraz św. Jana Nepomucena, a w czwartym obraz św. Iwona, a u góry św. Onufrego. Nowo wybudowany kościół służył parafii Dubiecko przez 173 lata, do 1926 roku, kiedy to został rozebrany i przeniesiony na nowe miejsce, by przygotować miejsce pod budowę nowej świątyni.
W 1926 roku kościół przestawiono w takiej samej postaci na zachód, do ogrodu organisty. W tym miejscu stał do 1957 roku, ale nabożeństwa odprawiano w nim tylko do 1952 roku. [źródło]

Na stronie nepomuki.pl jest następująca informacja:
W poprzednim drewnianym kościele św. św. Szymona i Judy Tadeusza, który stał tu w latach 1753-1926, w ołtarzu bocznym był obraz Jana N. Ślad po nim zaginął "kiedy to został rozebrany i przeniesiony na nowe miejsce". [źródło]


Powyższe zdjęcie przedstawia piąty z kolei kościół pw. Niepokalanego Serca NMP, wybudowany w latach 1933 - 1952.
Najstarszym zabytkiem jest gotycka kamienna chrzcielnica datowana na koniec XV wieku, która prawdopodobnie pochodzi z pierwszego dubieckiego kościoła. [źródło]

W niedalekiej odległości od kościoła znajduje się grekokatolicka murowana cerkiew pw. Podniesienia Krzyża Świętego, w której obecnie jest galeria sztuki.






Polecam: Zamek Dubiecko.

Adnotacja:
  • wzmianka na temat obrazu przedstawiającego świętego Jana Nepomucena;
  • lokalizacja: Dubiecko, gmina Dubiecko, powiat przemyski, województwo podkarpackie;
  • data wykonania fotografii: 7.01.2022 r.

6 komentarzy:

  1. I znowu...nie ma neomuka a Ty bardzo lubisz takie miejsca ponepomukowe...za to cerkiew ładna i podoba mi się , że nie niszczeje tylko jest galerią sztuki! Dubiecko dba o swoje zabytki.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Gdyby nie wzmianka o nepomuku, to nie zainteresowałabym się Dubieckiem.

      Usuń
    2. Hahaha...wniosek? no jaki wniosek należy wysnuć?

      Usuń
    3. Każde miejsce związane z kultem świętego Jana Nepomucena warte jest odwiedzenia.

      Usuń
  2. Kościół ma ciekawą wieżę i wieżyczki, a cerkiew bardzo ładna i tak pięknie oświetlona przez słońce!
    Wspaniałe światło miałaś do zdjęć i świetnie je uchwyciłaś!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za uznanie dla moich fotografii.

      Usuń

Miło mi, że tu zaglądasz i zostawiasz ślad. Dziękuję:)