Maruszów

Przy DK74, prowadzącej z Opatowa do Annopola, znajduje się niewielki staw, a w jego pobliżu dwie figury świętego Jana Nepomucena.

 

Przy gospodarstwie, koło stawu i niedaleko szosy znajduje się ustawiona w kontrapoście na niewysokim seledynowym cokole kamienna rzeźba Jana N. Kolor szaty zmienia się dosyć często - była ona już czerwona i jasnobrązowa. Biret, wzniesione w górę oczy i ciężki krucyfiks... [źródło]




Zaintrygował mnie napis na cokole. Ciekawe są też trzy otwory w podstawie rzeźby. Może ktoś z Szanownych Czytelników ma cierpliwość do odszyfrowania lub też pomysł, skąd te dziury (fotografie można powiększyć).



Podczas pleneru studentów Akademii Sztuk Pięknych z Krakowa, którego motywem przewodnim było "Nowe spojrzenie na Jana Nepomucena", w roku 2008 powstały z janikowskiego kamienia cztery figury Jana N., a wśród nich ta maruszowska (...). Rzeźby wzbogacają Nadwiślański Szlak Artystyczny, którym opiekuje się Stowarzyszenie Miłośników Powiśla Świętokrzyskiego "Doły Biedrzychowskie" #
 

 
Figura z Maruszowa to krucyfiks, dłonie i przede wszystkim twarz Jana wyodrębniająca się z bryły kamienia [źródło]
 

 
# Stowarzyszenie Miłośników Powiśla Świętokrzyskiego "Doły Biedrzychowskie" przestało działać w 2020 roku, ale rzeźba świętego Jana Nepomucena w Maruszowie ma się dobrze. 
 
 
Adnotacja:
  • dwie figury świętego Jana Nepomucena;
  • lokalizacja: Maruszów, DK74 (przy stawie),  gmina Ożarów, powiat opatowski, województwo świętokrzyskie;
  • data wykonania fotografii: 20.02.2023 r.

8 komentarzy:

  1. Nowa ładna, ale bardziej na Chrystusa dźwigającego krzyż wygląda.

    Starej brakuje jedynie fachowej renowacji.

    OdpowiedzUsuń
  2. Obie figury bardzo ciekawe, ten pierwszy ma bardzo wyrazistą twarz.
    A te otwory wyglądają tak jakby służyły do włożenia weń prętów aby przenieść figurę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Otwory wyglądały na niezbyt głębokie.

      Usuń
  3. Opis rzeźby Jana Nepomucena brzmi bardzo interesująco i z pewnością ma swoje unikatowe cechy. Przede wszystkim, fakt, że rzeźba ta została ustawiona w kontrapoście na seledynowym cokole, a jej szata zmieniała kolor na przestrzeni czasu, może wskazywać na to, że jest to dzieło artystyczne o dużej wartości i znaczeniu dla lokalnej społeczności. Również postawa świętego, wznoszącego w górę oczy i trzymającego krucyfiks, może budzić skojarzenia z mistyczną, modlitewną postawą, która ma zapewnić duchową ochronę dla pobliskich mieszkańców i odwiedzających. Jednocześnie rzeźba ta może być cennym przykładem sztuki sakralnej i przyciągać uwagę turystów i miłośników sztuki z całego świata.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Alinko, witaj na moim blogu "Nepomuckim szlakiem". Serdecznie dziękuję Ci za komentarz, szczególnie za dogłębną analizę roli figury świętego Jana Nepomucena w życiu okolicznych mieszkańców, turystów, a nawet miłośników sztuki z całego świata. Mam nadzieję, że będziesz częściej tu zaglądać. Zapraszam do komentowania.

      Usuń
    2. Droga Autorko, chciałabym podziękować Ci za wspaniałe powitanie na Twoim blogu "Nepomuckim szlakiem". Cieszę się, że mogę tutaj przebywać i czytać Twoje fascynujące wpisy. Twoja pasja i wiedza na temat figury świętego Jana Nepomucena i okolicznych miejscowości są niesamowite. Właśnie takie blogi jak Twój są niezwykle ważne dla promowania lokalnej kultury i historii. Dziękuję za to, że poświęcasz swój czas i energię na prowadzenie tego miejsca. Jestem pewna, że będę tutaj często zaglądać i zawsze chętnie dzielić się moimi przemyśleniami w komentarzach.

      Usuń
    3. O, rany, chyba się popłaczę ze wzruszenia... Dziękuję po stokroć za miłe słowa. Chyba nigdy nikt mi tak ładnie nie napisał. Nawet nie wiesz, Alinko, jak ważne jest dla mnie docenienie moich starań w celu udokumentowania małej architektury sakralnej. Zapraszam Cię serdecznie, Twoje komentarze na pewno dodadzą mi skrzydeł.
      PS. Planuję już kolejną podróż nepomucką.

      Usuń

Miło mi, że tu zaglądasz i zostawiasz ślad. Dziękuję:)