Strzelin

Wojenna zawierucha nie oszczędziła Strzelina… Od końca marca 1945 roku miasto było obszarem zaciętych walk armii niemieckiej i radzieckiej. Sowieci używali w nich między innymi wyrzutni rakietowej „katiusza”. Miasto zostało zniszczone w 85 procentach i 17 kwietnia 1945 roku zdobyte przez Rosjan. Zniszczony został między innymi ratusz, a wraz z nim ucierpiała figura świętego Jana Nepomucena.
Rzeźba świętego stała jednak przy dawnym ratuszu aż jego rozbiórki w latach 60 ubiegłego wieku. Wtedy figurę zabrał ówczesny proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego. Dość długo leżała ona jednak za murem kościoła, od strony ulicy świętego Floriana. Po przejęciu od Braci Czeskich kościoła na ulicy Staromiejskiej i jego remoncie Jan Nepomucen znalazł miejsce przy wejściu.
[źródło, nagranie]


Przed kościołem p.w. Najświętszej Marii Panny przy ulicy Staromiejskiej w Strzelinie stoi kamienny Jan N. Na starszym XVIII wiecznym korpusie przymocowano nowszą głowę (...). Figura ma nietypowy gest - Jan założył ręce na piersi. Rzeźba ta do końca wojny stała na rynku, przy narożniku ratusza, na zwężającym się zdobionym cokole, chroniona wygiętym daszkiem przyczepionym do ściany. Całość uzupełniały: anioł i duża gwiazda, również przymocowane do ratusza. Obiekt uszkodzony podczas wojny, kiedy to zniszczeniu uległ prawie cały ratusz. Jeszcze po 1945 roku Jan dzierżył w dłoni krzyż, później zaginiony. Przez bardzo długi czas cokół leżał w trawie za murem kościelnym od strony ul. Floriana - być może nadal znajduje się na terenie kościelnym... [źródło]



Polecam:
Adnotacja:
  • dwie figury świętego Jana Nepomucena;
  • lokalizacja: Strzelin, ul. Staromiejska, druga figurka, będąca oznaczeniem strzelińskiego szlaku historycznego, znajduje się na skwerze przy placu Pokoju, powiat strzeliński, województwo dolnośląskie;
  • data wykonania fotografii: 14.01.2023 r.

6 komentarzy:

  1. Ciekawa rzeźba i fajnie była wkomponowana w bryłę ratusza.
    Strzeliński ratusz kilka miesięcy temu został odbudowany, ale chyba nie zanosi się na powrót rzeźby Jana Nepomucena na pierwotne miejsce.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też mi się podobała na ścianie ratusza.

      Usuń
  2. Ładny. Powinni go zabrać pod ratusz i spróbować zrekonstruować w przedwojennej formie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A jak się rozpadnie przy przenoszeniu?

      Usuń
    2. A czemu miałby? Nie wygląda na tkiego kruchego.

      Usuń
    3. Już tę rzeźbę raz składali.

      Usuń

Miło mi, że tu zaglądasz i zostawiasz ślad. Dziękuję:)