Radecznica

Obecnie w Radecznicy nie ma żadnego wyobrażenia świętego Jana Nepomucena, ale w XIX wieku w klasztorze bernardynów na pewno był ołtarz jemu poświęcony.


 
W 1866 roku władze rosyjskie zdecydowały o przekazaniu klasztoru bernardynów w Radecznicy grekokatolikom. W odpowiedzi na to rozporządzenie, Konsystorz Biskupi w Lublinie zarządził rozdysponowanie wyposażenia klasztoru i kościoła do świątyń z terenu diecezji lubelskiej. Większość z ołtarzy i umieszczonych w nich rzeźb zachowała się. Dzięki zaangażowaniu ks. Antoniego Szyduczyńskiego, proboszcza parafii w Łabuniach, który przed rozdysponowaniem opisał je, możliwe jest ich zidentyfikowanie. Ołtarz główny z Radecznicy przeniesiono do kościoła pw. św. Dominika w Łabuniach, gdzie częściowo spalił się w 1896 roku. Do tego samego kościoła przeznaczono ołtarzyk Matki Bożej Bolesnej. Ołtarz św. Franciszka, św. Barbary, „Statuy z gzymsów w kościele” i ambonę przeniesiono do kościoła pw. św. Trójcy w Dubience. Część tych ołtarzy zniszczyły w czasie II wojny światowej wojska hitlerowskie. Ołtarze św. Józefa i Przemienienia Pańskiego oraz św. Jana Nepomucena przekazano do kościołów pw. św. Zofii w Tarnogórze i św. Katarzyny w Czernięcinie. [Agnieszka Szykuła-Żygawska, Czy chór kościoła pojezuickiego św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie pochodzi z kościoła w Radecznicy?, w: Nestor 4(26)2013, str.28]






Na stronie nepomuki.pl jest informacja o obrazie świętego Jana Nepomucena z Radecznicy, umieszczonym w niedalekim Turobinie.

W renesansowym kościele św. Dominika jest XVIII-wieczny obraz Jana N. przykryty drewnianymi sukienkami z II połowy wieku XIX, pochodzący według tradycji z kościoła bernardynów w Radecznicy. [źródło]

Adnotacja:
  • wyobrażenia świętego Jana Nepomucena przekazane do innych kościołów;
  • lokalizacja: Radecznica, gmina Radecznica, powiat zamojski, województwo lubelskie;
  • data wykonania fotografii: 13.10.2019 r.

8 komentarzy:

  1. Pięknie położone i bardzo ciekawe miejsce. Wejście na górę klasztorną niezwykle mi się podoba.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Radecznica dla Zamojszczyzny tyle samo znaczy co Jasna Góra dla Polski.

      Usuń
    2. Dzięki za informację, przyznam się, że nigdy o Radecznicy nie słyszałam, no cóż nigdy nie byłam na Zamojszczyźnie.

      Usuń
    3. Rozumiem. Radecznicę znam od studiów. Po tych schodach moi znajomi szli do ślubu, a ja byłam jednym z gości na ich weselu.

      Usuń
    4. Piękna okazja do poznania niezwykle ciekawego miejsca.

      Usuń
    5. Z tamtych czasów pamiętam jedynie schody.

      Usuń
    6. Tak to jest z pamięcią, ulotna bywa, schody zaś robią duże wrażenie a to ułatwia zapamiętanie.

      Usuń

Miło mi, że tu zaglądasz i zostawiasz ślad. Dziękuję:)