Gruszka Duża

(...) kamienna bielona figura Jana N. umieszczona, być może wtórnie, na ciekawym cokole (coś w rodzaju głowicy ustawionej na płaskiej płycie) w drewnianej przydrożnej kapliczce z XIX wieku... [źródło]





Na stronie "Historyczne kompozycje ogrodowe i parkowe wschodniej Polski" zamieszczony jest informacja na temat kapliczki z ogrodu dworskiego w Gruszce Dużej.
Za czasów Debolich, w II połowie XVIII wieku powstała w Gruszce regularna, barokowa kompozycja składająca się z dworu, zabudowań gospodarczych, prostokątnego, regularnego ogrodu, stawów zamykających ogród od północy i przedzielonych groblą, po której biegł główny dojazd do dworu oraz z ustawionej na północ od stawów kapliczki zamykającej oś jednej z alei ogrodowych. Kapliczkę tę ustawiono na sztucznie usypanej platformie, a wewnątrz kapliczki umieszczono figurę św. Jana Nepomucena, jako że obok biegł gościniec łączący pobliskie osady. Przy drogach, przy granicach ogrodu oraz wokół kater ogrodowych posadzono drzewa ozdobne - głównie lipy, spośród których kilka przetrwało do czasów obecnych.
e względu na brak wiedzy o kompozycji założenia w czasach wcześniejszych trudno powiedzieć, czy do lat 80. XX w. zachowały się w Gruszce Starej jakieś pozostałości układów przestrzennych powstałych wcześniej niż w II połowie XVIII w. Z barokowej kompozycji Debolich zachowały się natomiast do tego czasu: przebudowane stawy, platforma z kapliczką mieszczącą figurę św. Jana Nepomucena, droga biegnąca zachodnią granicą ogrodu, fragment drogi biegnącej wschodnią granicą ogrodu oraz 5 osiemnastowiecznych lip pozostałych z nasadzeń wschodniej części ogrodu, mających średnice pni od 103 do 180 cm.
[źródło]
  • figura (kapliczka?) świętego Jana Nepomucena;
  • lokalizacja: Gruszka Duża, gmina Nielisz, powiat zamojski, województwo lubelskie;
  • data wykonania fotografii: 13.10.2019 r.

4 komentarze:

  1. W ładnym miejscu stoi kapliczka, mam jednak wątpliwości czy ona aby na pewno XIX wieczna, dach na zdjęciu tak wygląda jakby był z eternitu zrobiony.
    Szkoda że w tym przypadku nie było zaleceń konserwatorskich aby rzeźby nie malować, bo od wapnowania Nepomucen powoli zamienia się w słup soli, a szkoda bo ciekawy był.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ciekawe jak wyglądała rzeźba przed tymi przemalowaniami.

      Usuń
  2. Szopa na siano, a w środku bałwan.
    Ale okolica bardzo ładna :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Faktycznie okolica jest ładna. Zimy Ci się zachciało :)

      Usuń

Miło mi, że tu zaglądasz i zostawiasz ślad. Dziękuję:)