Łoniów

Na skrzyżowaniu drogi DK nr 79 z drogą gminną do Dołów oraz wjazdu do kościoła i zespołu pałacowego hrabiów Moszyńskich stoi murowana, czworoboczna kapliczka z rzeźbą świętego Jana Nepomucena z 1845 roku.


Wzniesiona na rzucie kwadratu, otwarta ze wszystkich stron ostrołukowymi arkadami, sklepiona kopulasto, nakryta namiotowym daszkiem, dziś blaszanym, osłania piękną, późnobarokową rzeźbę św. Jana Nepomucena w stylu ludowo-barokowym. Kamienny, wkomponowany, najprawdopodobniej wtórnie, w zbyt duży dla niego cokół. XVIII wiek, prawdopodobnie fundacja dworska. [źródło]


          



W dokumencie pt. "Zabytki ruchome wpisane do rejestru zabytków, na podstawie kart ewidencyjnych zgromadzonych w sandomierskiej Delegaturze WUOZ" [źródło, nie wiem, dlaczego ołtarz występuje pod trzema punktami] wymieniono następujące obiekty nepomuckie, znajdujące się w kościele pw. świętego Mikołaja Biskupa:
6. Ołtarz boczny przy tęczy św. Jana Nepomucena, drewniany, polichromowany z 2 poł. XVIII w.
7. Ołtarz boczny Jana Nepomucena wraz z obrazem olejnym św Jana Nepomucena z 2 poł. XVIII w.
21. Ołtarz boczny p.w. św. Jana Nepomucena wraz z umieszczonym w retabulum obrazem olejnym na płótnie św. Michała z 2 poł. XVIII w.

          


Niestety, kościół był zamknięty. Aby zobaczyć obraz świętego Jana Nepomucena, trzeba przyjechać tu w godzinach nabożeństw. O świątyni można przeczytać tu.


Na zewnątrz świątyni, na ścianie kaplicy św. Franciszka Ksawerego, znajduje się w niszy pomnik, przedstawiający trumnę, a przy niej niewiastę. Jest to pomnik Zofii z Rozmiszewskich hr. Moszyńskiej, żony Ignacego Hilarego, zmarłej w 1812 r. [źródło]


Z kościelnego wzgórza widać bramę wjazdową do zespołu pałacowego, o którym można przeczytać tu.


Adnotacja:
  • kapliczka świętego Jana Nepomucena i ołtarz boczny w kościele pw. świętego Mikołaja Biskupa (do sfotografowania);
  • lokalizacja: Łoniów, gmina Łoniów, powiat sandomierski, województwo świętokrzyskie;
  • data wykonania fotografii: 14.07.2019 r.

4 komentarze:

  1. Ciekawy Nepomucen w ciekawej kapliczce, jednakoż jak dla mnie najciekawsza jest bryła kościoła, jego zadaszenie szczególnie mi się podoba.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Może kiedyś uda mi się zobaczyć jak jest w środku.

      Usuń
  2. Ciekawe jak dach kapliczki wyglądał przed remontem. Ta garażowa blach dodaje mu tyle samo uroku, co obecny malunek rzeźbie Nepomucena.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W 2010 roku była ta sama blacha. Do wcześniejszych zdjęć nie dotarłam. Jeżeli kapliczka jest z 1845 roku, to może była kryta gontem.

      Usuń

Miło mi, że tu zaglądasz i zostawiasz ślad. Dziękuję:)