Podgórzyn

(...) w tutejszym kościele św. Trójcy, u zbiegu ul. Ewangelickiej i Kościelnej, prezentuje się polichromowana figura Jana N. z krzyżem w ręce, ustawiona we wnęce ściennej i zwieńczona językiem umieszczonym na chmurkach i otoczonym promieniami... [źródło]


(...) u zbiegu ul. Ewangelickiej i Kościelnej, przed kościołem św. Trójcy barokowy kamienny Nepomuk na ładnym baniastym cokole z herbem.  [źródło]


„Św. Nepomucen – tożsamość i dziedzictwo kulturowe wczoraj, dziś i jutro”:
Do osiągnięcia powyższego celu niezbędnym jest zachowanie figury św. Nepomucena w dobrym stanie. Święty został przedstawiony w stroju kapłańskim, adoruje krzyż z figurą ukrzyżowanego Chrystusa trzymając w obu rękach krucyfiks. Dlatego wymaga on renowacji i działań zatrzymujących proces degradacji i przywracających pierwotny stan.
Obecnie są już prowadzone prace konserwatorskie w celu osiągnięcia zamierzonego efektu. Zostały wstępnie usunięte wszystkie zanieczyszczenia, a obecnie są uzupełniane ubytki, które zostały spowodowane historią czasu.
Kult św. Nepomucena przeszedł na te ziemie z Czech (gdzie żył i zginą święty) i silnie wniknął w tożsamość społeczną. W lokalnej społeczności był mocno rozwinięty kult św. Nepomucena na co wskazuje obecność jego figury przy kościele i ołtarz boczny (prawy) wewnątrz kościoła Świętej Trójcy w Podgórzynie co jest rzadkością jeśli chodzi o bliskość figury i ołtarza w tym samym miejscu.
Planowane są spotkania ze społecznością lokalną dotyczące postaci św. Nepomucena w celu przywrócenia w świadomości kultu św. Nepomucena. W czasie spotkań zostanie przybliżona sylwetka Nepomucena, rola jaką odgrywał w życiu mieszkańców tych terenów na przestrzeni wieków, formy jego upamiętnienia i odniesienie do czasów teraźniejszych. Ponadto zostanie wydrukowana „Litania do św. Nepomucena” wraz z historią świętego i jego kultu, która będzie rozdawana uczestnikom spotkania, jak i pozostałym mieszkańcom, turystom i osobom zainteresowanym.
Kult św. Nepomucena chcemy włączyć do promocji dbania o przyrodę i klimat, dbanie o środowisko dla życia człowieka i wszystkiego, co istnieje na ziemi. Zadanie realizowane jest przez Parafię Rzymskokatolicką p.w. Św. Trójcy w Podgórzynie ze środków przyznanych przez LGD Partnerstwo Ducha Gór w ramach projektu grantowego „Inicjatywy na rzecz tożsamości i zachowania dziedzictwa kulturowego” dla operacji realizowanej pod nazwą „Św. Nepomucen – tożsamość i dziedzictwo kulturowe wczoraj, dziś i jutro”.
[źródło]
 
Dzięki prowadzonym przez firmę konserwatorską z Krakowa pracom swój blask odzyskuje figura św. Jana Nepomucena stojąca przed kościołem pw. św Trójcy w Podgórzynie.
Zabytkowa figura z piaskowca, podobnie jak kościół w pobliżu którego stoi, pochodzi z XVIII wieku. Nie wiadomo, kto jest jej autorem. W ramach renowacji posąg zostanie wyczyszczony oraz zakonserwowany tak, aby przywrócić mu pierwotny wygląd. Na konserwację rzeźby parafia uzyskała dofinansowanie w wysokości około 20 tysięcy złotych ze środków unijnych przyznanych za pośrednictwem LGD „Partnerstwo Ducha Gór”.
[źródło]
 
Polecam fotografie figury sprzed renowacji: Figura św. Nepomucena.
 
Adnotacja:
  • figura i rzeźba świętego Jana Nepomucena;
  • lokalizacja: Podgórzyn (kościół pw. Świętej Trójcy u zbiegu ul. Ewangelickiej i Kościelnej), gmina Podgórzyn, powiat jeleniogórski, województwo dolnośląskie;
  • data wykonania fotografii: 18.01.2023 r.

4 komentarze:

  1. Ten z kościoła zadziwiająco mocno odrapany jak na warunki, w których przebywa. Jakby się bał, że mu krzyż zabiorą. I paluch mu tak sterczy, nieproporcjonalnie długi.

    Poddany renowacji dość typowy, ale ładny.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę, że rzeźba w kościele była uszkodzona (ułożenie krzyża i dorobiony palec). Ale figura pod kościołem zyskała blask po renowacji.

      Usuń
  2. Cokół i rzeźba tego kamiennego Nepomucena tworzą harmonijną bardzo ciekawą całość.
    Nepomucen w kościele sympatyczny, jednak ciekawe czy ten krzyż za pazuchę wetknął mu autor rzeźby?
    Porównałam twoje zdjęcia ze zdjęciem ze źródła i tam krzyż ułożony jest pod innym kątem, więc może pierwotnie święty trzymał krzyż w dłoni?
    Ten wyciągnięty palec też mi nie wygląda na oryginalny.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też mi się tak wydaje.
      Cokół figury sprzed kościoła jest świetnie odrestaurowany.

      Usuń

Miło mi, że tu zaglądasz i zostawiasz ślad. Dziękuję:)