Duszniki-Zdrój

Z dwóch wyobrażeń świętego Jana Nepomucena, wymienionych na stronie nepomuki.pl w Dusznikach-Zdroju, nie widziałam żadnego.

W kościele parafialnym św. Apostołów Piotra i Pawła jest wyjątkowo okazała ambona z wyobrażeniem Jonasza połykanego przez wieloryba. Naprzeciwko niej, na lewym filarze, umieszczono równie imponującą kompozycję - konfesję* Jana N. wykonaną w technice stiuku, polichromowaną przedstawiającą scenę Topienia Jana N. Lata dwudzieste XVIII wieku... [źródło, fotografie]


Grupa figuralna przedstawiająca scenę męczeńską św. Jana Nepomucena została wykonana jako dopełnienie wyposażenie Kościoła Piotra i Pawła w Dusznikach Zdroju w pierwszej połowie XVIII wieku przez Michała Kösslera.
Scena przedstawia moment strącenia Jana Nepomucena do rzeki Wełtawy w Pradze. Wśród figur na pierwszym planie jest św. Jan Nepomucen strącany na rozkaz Króla Wacława (postać w koronie po prawej) przez rozwścieczonych ludzi. Nepomucen ma nad głową koronę z 5 gwiazd.
W tle widzimy aniołów trzymających palmę (symbol męczeństwa) i klucz (symbol tajemnicy spowiedzi). Jan Nepomucen ubrany w strój kanonika zsuwa się z krawędzi mostu do wzburzonych odmętów Wełtawy.
Nad czapą całego monumentu widzimy zespół figuralny Trójcy Świętej, spoglądającej z góry na całą scenę.
Warto zaznaczyć, że polichromie rzeźb są wtórne, wykonali je w latach 1853-56 malarze Hank i Fuchs.
[źródło, fotografie]

Kościół był zamknięty, do figury, opisanej poniżej, nie dotarłam.

Figura Św. Jana Nepomucena w Dusznikach-Zdroju wywodzi się z XVIII wieku, z 1722 roku.
Rzeźba ma nietypowy układ rąk, a umieszczono ją na wtórnie skomponowanym cokole. Cokół ten uzupełniono dwoma kamiennymi elementami: zamkniętą księgą i kłódką z napisem TACUI.
Początkowo pomnik był położony nad rzeką Bystrzycą Dusznicką w pobliżu zabytkowej papierni.
W 1997 roku przeniesiona została z powodu remontu drogi w pobliże kościoła Świętego Piotra i Pawła, powróciła nad rzekę w 2004 roku na ul. Wojska Polskiego. Tym razem w przy zabytkowym „Domu Pod Barankiem”, podobno Nepomucen strzeże domu podczas dużych powodzi, a także po gwałtownych ulewach.
[źródło, fotografia]

*Konfesja to:

  • przedsionek przed grobem męczennika znajdującym się pod ołtarzem głównym
  • grobowiec męczennika zawierający jego relikwie, znajdujący się wewnątrz kościoła; też: ozdobna obudowa takiego grobowca w formie baldachimu... [źródło]

Adnotacja:

  • figura, dwie płaskorzeźby oraz rzeźba świętego Jana Nepomucena;
  • lokalizacja: Duszniki-Zdrój, kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła (rzeźba), koło "Domu Pod Barankiem" (figura), gm. Duszniki-Zdrój, powiat kłodzki, województwo dolnośląskie;
  • data wykonania fotografii: 8.08.2023 r.

4 komentarze:

  1. Szkoda. Tej grupy w kościele zwłaszcza.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Może mi się uda kiedyś tam powtórnie dotrzeć.

      Usuń
  2. 30 lat temu próbowałam zobaczyć tą ambonę w kształcie wieloryba, ale mi się nie udało.
    Miałam napisać, że elewacji kościoła przydałaby się renowacja, no ale na stronie kościoła wyczytałam że świątynia jest właśnie w trakcie remontu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Szkoda, że nie widziałaś ambony. Na fotografiach robi wrażenie.

      Usuń

Miło mi, że tu zaglądasz i zostawiasz ślad. Dziękuję:)