Kalwaria Zebrzydowska

Kalwaria Zebrzydowska była odwiedzana przeze mnie trzy razy w celu zrobienia dokumentacji fotograficznej Nepomukom. Zdjęcia, zamieszczone w tym wpisie, pochodzą z trzeciego wyjazdu (poprzednie utraciłam). 
 


(...) kamienny posąg św. Jana Nepomucena z 1747 roku ustawiony na cokole flankowanym po bokach zwieńczonymi wolutami elementami. W aureoli siedem gwiazd (!). Kontrapost, ładna fryzura. Przed figurą ledwie widoczny w trawie kamienny krąg - być może pozostałość studni lub sadzawki. Częściowo zatarta inskrypcja i herb Pogoń pod koroną książęcą dowodzą fundacji Józefa Czartoryskiego: "DOM / NVNQVAM DIGNE / DIVO NEPOMUCEN / NVNQVAM FRVSTRA / PIIS POPVLIS LIBENTER / VRBANIS HAVD PROCVI / AGRESTIBVS PRORE / VIATORIBVS OPPORTVNE. / HVIVS LOCI / DOMINVS ET HÆRES / IOSEPHVS DVX CZARTORYSKI SV... / MDIV ... E..IFER STATVA... NA..." [źródło]
 
 
 



 

 





(...) kapliczka w ogrodzeniu kościoła parafialnego Św. Józefa w centrum miejscowości. Figurka za szkłem, wygląda na kamienną albo ceramiczną. W cokole wmurowana skarbonka. Fragment historii ze strony internetowej parafii:
Miasteczko rozciągało się pierwotnie wzdłuż ulicy prowadzącej do klasztoru. Dopiero po wielkim pożarze w 1715 roku, rozszerzyło się dzięki zbudowanej tu stacji solnej dla soliny z Bochni, które stąd, licznymi zaprzęgami koni, były transportowane do Austrii. W tej rozbudowie pomyślano o zbudowaniu kościoła św. Józefa, co wkrótce stało się faktem. Służbę Bożą dla przyjezdnych starców i dzieci pełnili w tym kościele ojcowie Bernardyni. Kościół ten jednak - jak większość budynków - spłonął w czasie walki Konfederatów Barskich. Na miejsce spalonego kościoła św. Józefa, w krytycznym roku rozbioru 1773, stanęła na rynku maleńka kapliczka ochraniająca wodę, ku czci św. Jana Niepomucena. Myślano o budowie kościoła, ale częste epidemie nawiedzające Kalwarię, (tak nazywało się według patentów austriackich, miasteczko) uniemożliwiały ten zbożny zamiar. Dopiero w 1898 r. zawiązał się Komitet Budowy kościoła św. Józefa, który rozpoczął zbiórkę pieniędzy od 1120 mieszkańców oraz od pątników. Być może istniejąca kapliczka jest jakąś pozostałością lub kontynuacją tamtej osiemnastowiecznej... [źródło, fotografie rzeźby]






Podczas moich wizyt w Kalwarii Zebrzydowskiej rzeźby w kapliczce już nie było. Nie udało mi się ustalić jej losów.

Adnotacja:
  • figura świętego Jana Nepomucena oraz kapliczka ponepomucka; 
  • lokalizacja: Kalwaria Zebrzydowska, gmina Kalwaria Zebrzydowska, powiat wadowicki, województwo małopolskie; 
  • data wykonania fotografii: 10.12.2021 r. oraz 7.05.2023 r.

4 komentarze:

  1. A pamiętasz teraz o robieniu kopii zapasowej zdjęć?

    Nepomucen pod tym murem jakiś taki opuszczony deko.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z tymi kopiami, to - jak Ty piszesz o tym - pamiętam.

      Usuń
  2. Rzeźba bardzo ciekawa i cokół także, czas ją mocno spatynował ale to pewnie dlatego że w miejscu w którym się znajduje jest wilgotno, nie widać uszkodzeń a to bardzo ważne.
    Cudnie kasztanowce kwitną temu Nepomukowi.

    OdpowiedzUsuń

Miło mi, że tu zaglądasz i zostawiasz ślad. Dziękuję:)