Czarna Góra

Zabytkowa kapliczka św. Jana Nepomucena została wzniesiona na skraju wsi przy drodze z Czarnej Góry do Jurgowa i nieopodal przepływającego Bryjów Potoku. Miała chronić mieszkańców przed wylewem rzeki Białki i potoku płynącego z Rzepisk.



Jest to obiekt zbudowany w 1874 roku na rzucie kwadratu o wymiarach 2,5 x 2,5 m. Kaplica jest murowana z piaskowca, otynkowana i nakryta przyczółkowym dachem krytym gontem. Do wnętrza prowadzą przeszklone drewniane drzwi, wokół których wymurowano ozdobne obramowanie z kamieni. Nad wejściem drewniany krzyż z figurką ukrzyżowanego Chrystusa.




Wewnątrz na przyściennym ołtarzyku stoi wysoka na 115 cm drewniana polichromowana figura św. Jana Nepomucena. Św. Jan ubrany jest w strój kapłański, biret na głowie oraz trzyma gałązką palmy w prawej ręce i współczesnym metalowym krzyżem w lewej. Jest to oryginalna rzeźba pozbawiona jedynie drewnianego krzyża.





Wg mieszkańców wieś o mało nie została zmieciona z powierzchni ziemi podczas powodzi w 1874 r. Wezbrana rzeka Białka niemal podeszła do istniejącej obecnie drogi, a okoliczny Bryjów Potok płynący z Rzepisk przybrał do tego stopnia, że ludzie uciekali ze swoich domów. Dlatego też w kapliczce umieszczona została figura św. Jana Nepomucena. [źródło]


Na skraju wsi przy głównej drodze z Rzepisk do Jurgowa stoi zabytkowa murowana kapliczka św. Jana Nepomucena, strzegąca symbolicznie mieszkańców przed wylewami Białki (49°21,300'N; 020°08,046'E). Wybudowana na planie przypominającym kwadrat o wymiarach 2,5 x 2,5 m, zamknięta jest absydą i nakryta przyczółkowym dachem krytym gontem (...). Szalowany strefowo szczyt chronią po bokach ozdobnie profilowane podwójne wiatrownice. W jego centralnym punkcie wisi drewniany krucyfiks wykonany przez Andrzeja Kuźmę z Nowego Bystrego, ufundowany w ostatnich latach przez jednego z mieszkańców Czarnej Góry. Modelowana naturalistycznie rzeźba przedstawia rozpiętą na prostym krzyżu drobną, wyniszczoną sylwetkę Chrystusa w szeroko rozwianym perizonium. Do wnętrza kapliczki prowadzą przeszklone drzwi, wokół których wymurowano dekoracyjne obramienie z otoczaków białczańskich. Wewnątrz na drewnianym postumencie stoi wyrzeźbiona z drewna, wysoka na ok. 115 cm figura św. Jana Nepomucena pokryta olejną polichromią. Zgodnie z postrokokową konwencją święty w ozdobnie udrapowanym kapłańskim stroju z okresu kontrreformacji ustawiony jest en face w lekkim kontrapoście z puklami rozwianych złotych włosów wystających spod biretu. Sylwetka zachowuje prawidłowe proporcje, choć sama twarz została nieco wydłużona. Wyostrzenie rysów potęguje amatorsko nałożona, płaska i kontrastowa polichromia, która nadaje twarzy odrealniony, wręcz niesamowity wyraz. Święty pochyla głowę lekko w lewo, zapewne w stronę trzymanego niegdyś na prawym przedramieniu drewnianego krucyfiksu, obecnie zastąpionego przez krzyż z metalu. W tej samej ręce św. Jan trzyma zatkniętą pionowo stylizowaną palmę męczeńską. Na złożonej na piersi lewej dłoni dostrzec można ślad po renowacji, którą wykonał w latach 90. ubiegłego wieku mieszkaniec Czarnej Góry Piotr Sołtys, uzupełniając wówczas brakujące palce Nepomucena. Z układu rąk można się domyślać, że zarówno obecne atrybuty, jak i ich ustawienie różnią się od pierwotnych zamierzeń, co potwierdza także dokumentacja archiwalna sporządzana podczas wcześniejszych inwentaryzacji. Brakuje również wykonanego z metalu kolistego nimbu z gwiazdami, otaczającego pierwotnie głowę św. Jana. Dla porządku odnotujmy, że oprócz figury świętego na ścianie po lewej stronie wisi oleodruk ze sceną Zwiastowania. Jak podaje kronika parafialna w Jurgowie, kapliczka ta została zbudowana w 1874 r., a więc w tym samym czasie co stojąca nieco dalej kaplica św. Trójcy. Opiekę nad nią miała sprawować rodzina Budzów, która dotrzymując starego zobowiązania, do chwili obecnej przy wsparciu okolicznych mieszkańców regularnie odświeża i remontuje obiekt.
Kapliczek i figur św. Jana Nepomucena w pobliżu rzek jest w Polsce bardzo wiele. Rzadziej święty ten stawał się w lokalnej tradycji opiekunem łąk, pól i zasiewów. A właśnie w Czarnej Górze wspomina się modlitwy przed kapliczką z jego wizerunkiem w czasie majówek w intencji obfitych plonów. Tu też jeszcze w latach 60. święcono w Wielką Sobotę pokarmy. [źródło]

Adnotacja:
  • kapliczka świętego Jana Nepomucena;
  • lokalizacja: Czarna Góra (DK 49, ul. Tatrzańska 4), gmina Bukowina Tatrzańska, powiat tatrzański, województwo małopolskie;
  • data wykonania fotografii: 30.06.2019 r.

6 komentarzy:

  1. Kapliczka bardzo ładna i pięknie dopełnia ją zieleń.
    W rzeźbie kolor twarzy hmmmm mało twarzowy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na 100% pomalowali go resztkami farby olejnej, które nie poszły na lamperie w korytarzu w czasie remontu. Twarz jeszcze nie jest tak straszna jak ręce.

      Usuń
    2. Mario, też mi się wydaje, że twarz nie jest zbyt udanie pomalowana.

      Usuń
    3. Dariuszu, może ręce to farba olejna, a twarz bejca?

      Usuń
  2. Szkoda, że kapliczka jest teraz tak mocno poniżej drogi. Ma zgrabny kształt a przez to położenie traci na uroku.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kolejny remont drogi i będzie jeszcze niżej.

      Usuń

Miło mi, że tu zaglądasz i zostawiasz ślad. Dziękuję:)