Nowogród

W Skansenie Kurpiowskim znajduje się okazała kryta gontem i zamknięta płotkiem kapliczka brogowa, a w niej elegancka drewniana polichromowana figura Jana N. Ustawiono ją na skarpie Narwi, z widokiem na rzekę. Jest to kopia lub oryginał (...) obiektu z Tarnowa (...). Oryginał rzeźby został ufundowany jeszcze w wieku XVIII przez Ciemieniewskich. Jest to barokowo-ludowa, drewniana polichromowana figura... [źródło]




 



 

 

 
W tym samym skansenie (...) znajduje się drewniana figura Jana N. autorstwa Franciszka Szymańskiego z 1964 roku pochodząca z miejscowości Turośl-Pieklik (gm. Turośl, pow. Kolno, Kurpie). Bardzo ciekawy jest przedmiot w lewej ręce Jana - ma to być zapewne palma, ale wygląda jak drewniane widły. Charakterystyczne dla tego rzeźbiarza żłobienia na stule i rodzaj krzyża. Całość wykazuje duże podobieństwo do obiektu w Cieciorach (z...)  - być może wskazuje to na tego samego twórcę i czas powstania. Jan ten był obecny na wystawie "Święty Przydrożny" (nr kat. 51). Drewno, polichromia zmyta z powierzchni rzeźby, wysokość 70 cm... [źródło, fotografia, MPM/N/E-45]

Adnotacja:

  • kapliczka świętego Jana Nepomucena oraz informacja na temat rzeźby w zbiorach skansenu;
  • lokalizacja: Nowogród, Muzeum - Skansen Kurpiowski, gmina Nowogród, powiat łomżyński, województwo podlaskie;
  • data wykonania fotografii: 5.05.2024 r.

12 komentarzy:

  1. Piękny wysokiej klasy artystycznej Nepomucen i ładna tradycyjna kapliczka.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Szkoda tylko, że to w skansenie, a nie przy polnej drodze.

      Usuń
    2. Sprawdziłam...
      Byłyśmy z Grażyną i Kalipso w 2016 r w maju w skansenie w Nowogrodzie. Sprawdziłam zdjęcia, fotografię młyna mam, nie mam zdjęcia kapliczki. Ponieważ robiłam zdjęcia innych kapliczek, to mało możliwe żebym nie zrobiła zdjęcia tak okazałej i ładnej kapliczki Nepomucena. Wyciągam wniosek że jej wtedy w tym miejscu nie było.
      Było to dawno, mogę się więc mylić, ciekawe co na to Grażyna?
      Hej Grażyna pamiętasz nepomucenową kapliczkę z naszego pobytu w tym skansenie?

      Usuń
    3. 2016 rok - jak ten czas szybko leci...

      Usuń
    4. Taaaaak czas leci jakby coraz szybciej.
      Sprawdziłam także u Grażyny relacje z tej podróży, na jej zdjęciach też nie ma tej kapliczki, najprawdopodobniej postawiono ją w tym miejscu po roku 2016.

      Usuń
    5. Na stronie http://silesiacum.pl/Brogowe_kapliczki_%C5%9Bw._Jana_Nepomucena_w_Tarnowie_i_Nowogrodzie jest fotografia tej kapliczki z 2001 roku. Stała w innym miejscu.

      Usuń
    6. Tak też myślałam że stała w innym miejscu, chodziliśmy w zasadzie głównym szlakiem dla zwiedzających albowiem większość domostw była zamknięta.
      Na zdjęciu w tym źródle w którym podałaś, zniszczony jest jeden słup na którym opiera się dach. A na aktualnym zdjęciu w tym poście oparcie dachu wygląda inaczej.
      Prawdopodobnie po renowacji kapliczki i ustawiono ją tradycyjnie nad rzeką.

      Usuń
    7. Hmmmm jeszcze raz, bardzo wnikliwie porównałam zdjęcia z kapliczkami. I...ta którą ty pokazujesz wygląda na identyczną jak ta z Tarnowa. Ta pokazana na zdjęciu z 2001 r ma nie tylko inne posadowienie dachu ale płotek też inaczej wygląda, a i proporcje też chyba ma inne niż ta aktualna.
      Jednakoż jak to z tymi kapliczkami było chyba nie da się ustalić :)

      Usuń
    8. Zdecydowanie miejsce nad rzeką jest najlepsze dla świętego Jana Nepomucena.

      Usuń
    9. Co ciekawe, nie wiadomo, czy rzeźba jest kopią, czy oryginałem.

      Usuń
  2. Tak, skansenowy Nepomucen ładny jest.

    OdpowiedzUsuń

Miło mi, że tu zaglądasz i zostawiasz ślad. Dziękuję:)