Przysietnica

W murowanej kapliczce ustawionej na wzgórku, na rozstajach i pod lipami znajduje się polichromowana rzeźba Jana N. [źródło]

 
 
 
 
(...) kamienna, murowana kapliczka z wnęką, pochodząca z połowy XIX w. Ufundowana została przez okolicznych mieszkańców i umieszczona na działce gminnej 168. Czworoboczna, otynkowana, ogzymsowana, w półkoliście zamkniętej niszy mieści ludową figurę przedstawiająca św. Jana Nepomucena. Polichromowana rzeźba zdradza ślady amatorskich prób konserwatorskich. [źródło, Justyna Stasiek-Harabin, Architektura sakralna, 2020, str. 234]





W Przysietnicy jest też szafkowa kapliczka wisząca z wizerunkiem świętego Jana Nepomucena.

(...) kapliczka powstała dzięki staraniom rodziny Królów i umieszczona jest na należącym do nich budynku. Otrzymała kształt drewnianej, zdobionej, otwartej skrzynki, z metalowym krucyfiksem we wnętrzu, pod którym znajdują się ludowe płaskorzeźby Matki Boskiej Bolesnej, św. Jana Ewangelisty, a poniżej św. Jana Nepomucena. [źródło, Justyna Stasiek-Harabin, Architektura sakralna, 2020, str. 234]

Adnotacja:
  • dwie kapliczki świętego Jana Nepomucena; 
  • lokalizacja: Przysietnica 330 (kapliczka_1), gmina Stary Sącz, powiat nowosądecki, województwo małopolskie; 
  • data wykonania fotografii: 1.05.2023 r. oraz 1.02.2024 r.

8 komentarzy:

  1. Kapliczka zgrabna, ładnie umiejscowiona. Amatorska konserwacja może trochę Nepomucena sfeminizowała, ale ogólnie raczej nie zaszkodziła mu zbyt mocno. I podoba mi się ten napis o ostatniej renowacji, że na desce, a nie jakaś tandetna płytka z naniesionym tekstem.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tabliczka, przybita w lewym dolnym rogu, jest prawie niewidoczna. Trzeba obejść kapliczkę, żeby ją zobaczyć - czyli faktycznie nie rzuca się w oczy.

      Usuń
  2. Miejsce usytuowania, dwie lipy towarzyszki, kształt, sprawiają że kapliczka jest niezwykle urokliwa. A daszek kapliczki jaki ciekawy!
    Prawie 50 lat temu, wędrowałam z grupą po Ziemi Sądeckiej i szedł z nami kolega, który liczył kapliczki w formie wnęki w murze znajdującej się na ścianie szczytowej. We wsiach które mijaliśmy było ich całkiem sporo i gdyby nie on nie zwróciłabym na nie uwagi. Ciekawa jestem jak dużo takich kapliczek jest teraz i czy powstają nowe, często takie widujesz?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wzgóreczek, strumyczek, stare lipy - tak powinny wyglądać stare kapliczki.
      Jeśli chodzi o kapliczki wnękowe, to na naszych terenach jest ich całkiem sporo, ale to raczej są kapliczki sprzed kilkudziesięciu lat.
      Chociaż moja koleżanka ze dwa lata temu wmurowała sobie taką w ścianę swojego domu.

      Usuń
    2. Dzięki za informacje o kapliczkach wnękowych, fajnie że koleżanka sobie taką wmurowała.

      Usuń
    3. A czy wiesz, że kapliczki wnękowe wywodzą się od "dziuplowych" albo "grotowych"? Pierwotnie umieszczano świątki w dziuplach drzew lub w małych grotach (wnękach) skalnych.

      Usuń
    4. Nie wiedziałam, dzięki za ciekawą informację.

      Usuń
    5. Proszę bardzo.

      Usuń

Miło mi, że tu zaglądasz i zostawiasz ślad. Dziękuję:)