Leśna Podlaska

Na stronie nepomuki.pl jest informacja, iż w klasztorze paulinów znajduje się barokowy obraz przedstawiający św. Jana Nepomucena, z około połowy XVIII wieku...




W Sanktuarium w Leśnej Podlaskiej obiektem kultu obdarzona jest płaskorzeźba z wizerunkiem Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus. Wykonana została na drobnoziarnistym kamieniu w odcieniu czerwieni. Pochodzi prawdopodobnie z XVII w., a z nią wiąże się cudowna historia objawienia Matki Bożej dwójce dzieci.


Po objawieniu się cudownego obrazu Matki Bożej tamtejsza społeczność postanowiła wznieść z tej okazji drewniany kościół, w którym miała znajdować się rzeźba. W 1716 r. w miejscu zjawienia się Matki Bożej rozpoczęła się budowa murowanego kościoła zainicjowana przez proboszcza Pawła Janickiego. Przy wykopywaniu pnia gruszy ukazało się źródełko ujęte w studzienkę. Budowę kościoła (zw. Kaplica Zjawienia) dokończył ks. Andrzej Fabiański. W 1718 r. został tam przeniesiony wizerunek Maryi Panny. Ze względów praktycznych (przybywało coraz więcej pielgrzymów) przystąpiono w 1722 r. do budowy większej świątyni. Były jednak problemy finansowe z realizacją dzieła. Uznano, że tylko duży zakon poradzi sobie z dokończeniem budowy. W 1727 r. przybyli paulini, którzy przejęli opiekę nad kościołem i parafią. Szybko przystąpili do budowy klasztoru, a w 1731 r. – dużego kościoła w stylu barokowym. [źródło]



 



Zwiedziłam kościół z zewnątrz i wewnątrz. Obrazu nie znalazłam, pewnie jest w pomieszczeniach klasztornych, niedostępnych dla pielgrzymów czy turystów.





Bogaty opis dziejów, architektury i otoczenia sanktuarium znajduje się na stronie Historia Leśnej Podlaskiej. Ciekawe informacje na temat ogrodu przyklasztornego zawarte są na stronie Leśna Podlaska.

Adnotacja:
  • obraz świętego Jana Nepomucena;
  • lokalizacja: Leśna Podlaska, gmina Leśna Podlaska, powiat bialski, województwo lubelskie;
  • data wykonania fotografii: 12.06.2020 r.

4 komentarze:

  1. Ciekawa bazylika z niezwykle bogatym wystrojem wnętrza. Moją uwagę szczególnie przyciągnęła płaskorzeźba w kształcie drzewa z Matką Boską i Dzieciątkiem, oraz misternie kute kraty pod wspaniałymi organami.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Byłam tam pierwszy raz w życiu, wnętrze robi wrażenie. Wszystko jest świetnie utrzymane, zaopiekowane, otoczenie uporządkowane.

      Usuń
  2. A gdzie ta cudowna Matka Boska? W głównym ołtarzu?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, płaskorzeźba, wykona w polnym kamieniu o odcieniu czerwonym, jest umieszczona w głównym ołtarzu. Nie mam zdjęć, polecam choćby stronę http://www.lesnapodlaska.paulini.pl/sanktuarium/historia-obrazu/art_728_historia_obrazu_lesnianskiego.html.
      Płaskorzeźby, przedstawione na 5. i 6. zdjęciu, to fotografie ze ścian zewnętrznych kościoła.

      Usuń

Miło mi, że tu zaglądasz i zostawiasz ślad. Dziękuję:)