We wpisie pt. Stara Jedlanka wspomniałam, że na miejscu obecnej kapliczki z płaskorzeźbą świętego Jana Nepomucena stała wcześniej kapliczka brogowa z rzeźbą tego świętego. Niedawno przeniesiono ją do sąsiedniej miejscowości Głębokie.
Kapliczka nad stawem Głębokie z figurą św. Jana Nepomucena z 2007 r., autorstwa Hieronima Wołowicza z Głębokiego. Figura stała wcześniej koło Starego Uścimowa nad stawem Żydówka, na skrzyżowaniu dróg (do Ostrowa Lubelskiego, Jedlanki i Uścimowa). W miejscu tym była niegdyś kapliczka słupowa z XVIII-wieczną rzeźbą św. Jana Nepomucena, ale kilkadziesiąt lat temu została zabrana do muzeum w Chełmie. Po postawieniu nad Źydówką, w 2015 r., słupa z płaskorzeźbami Chrystusa Frasobliwego i św. Jana Nepomucena, autorstwa Tomasza Dudzika z Jabłonia, kapliczka z figurą została przeniesiona w obecne miejsce. [źródło, pierwotna rzeźba została zabrana do muzeum w 1954 roku]
Kapliczka świętego Jana Nepomucena jest postawiona na brzegu jeziora Głębokie. Na stronie nepomuki.pl jest kilka fotografii kapliczki w starej lokalizacji.
Trochę dalej w stronę Ostrowa Lubelskiego stoi ponad stuletnia kapliczka Matki Boskiej.
Adnotacja:
- kapliczka świętego Jana Nepomucena;
- lokalizacja: Głębokie, gmina Uścimów, powiat lubartowski, województwo lubelskie;
- data wykonania fotografii: 20.07.2020 r.
CZy ja wiem,twarz malo swietobliwa, taka jakby zacieta ale w sumie ciekawa. kolorystycznie jakby stara...ale stara nie jest.
OdpowiedzUsuńMało świątobliwa? Przecież to wręcz jakiś bandyta, groźny kryminalista :D
UsuńNie chcialam byc tak dosadna, ale dzieki, to wlasnie chcialam napisac!
UsuńDarku, a może to twarz strudzonego pielgrzyma?
UsuńGrażyno, stara nie jest, ale sterana życiem może być.
UsuńRzeźba Nepomucena chyba celowo została tak pomalowana, aby wyglądała na spatynowaną, jak dla mnie to ciekawie wygląda. Postumencik fajnie rzeźbiony, ale nie bardzo pasuje do rzeźby.
OdpowiedzUsuńMasło maślane mi wyszło postument nie bardzo pasuje do figurki świętego :)
UsuńPostument bardziej pasuje do rzeźby z postu pt. Stara Jedlanka.
Usuń