Zarzec Ulański

Przy drodze, niedaleko mostu nad Bystrzycą, stoi kapliczka mająca ciekawą historię.



(...) murowana kapliczka z półokrągłym otworem, w nim nowa drewniana, polichromowana figura Jana N. sporych rozmiarów. Stara rzeźba ta została przeniesiona w roku 2005 do Muzeum Lubelskiego w Zamku w Lublinie (...), a nowa z grubsza i niezbyt udatnie naśladuje układ i gest poprzedniczki... [źródło, wyraźne fotografie, zdjęcie starej rzeźby ]




Nowa drewniana figura w kapliczce na płn. skraju wsi, opodal mostu na Bystrzycy. Starą rzeźbę zabrano do Muzeum Lubelskiego na Zamku w Lublinie. Kapliczkę obiega napis: Od powietrza głodu ognia i wojny za­howaj nas Panie. [źródło]




Biała kapliczka z napisem ,,Od powietrza głodu ognia i wojny" stała na działce Gerarda Żurawskiego. W środku za szybą była rzeźba Nepomuka. Właściciel dostał ją w 1938 roku od księdza Józefa Szczepańskiego. Wcześniej figura znajdowała się w okolicznym kościele wybudowanym w 1777 roku.
Muzeum w zamian za zabytkową figurę, przekazało panu Gerardowi nową rzeźbę wykonaną na zamówienie u zaprzyjaźnionego rzeźbiarza ludowego, na wzór tej starszej. Dzięki temu XVIII-wieczną figurę Nepomuka od 2000 roku można teraz zobaczyć na stałej wystawie etnograficznej w Muzeum Lubelskim na Zamku.
[źródło]

Nowa rzeźba, faktycznie, odbiega od oryginału. Właściel pobliskiego gospodarstwa, zaciekawiony osobami fotografującymi "jego" kapliczkę, podszedł i nie omieszkał nas o tym poinformować.

Adnotacja:
  • kapliczka świętego Jana Nepomucena;
  • lokalizacja: Zarzec Ulański, gmina Ulan-Majorat, powiat radzyński, województwo lubelskie;
  • data wykonania fotografii: 14.06.2020 r.

8 komentarzy:

  1. No cóż, stara figura w muzeum będzie bezpieczniejsza i łatwiejsza do obejrzenia.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wolę stare figury na starych miejscach.

      Usuń
  2. FAjny napis.."zahowaj nas Panie" z "s" odwroconym na dodatek. Byly tam ladne maki w sasiedztwie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Być może autor napisu, nie umiejąc pisać, odwzorowywał go z kartki.
      Maki dodają uroku każdemu miejscu.

      Usuń
  3. Historia figurki przypomina mi trochę powiedzenie "zamienił stryjek siekierkę na kijek", zabrano zabytkową, o większej wartości rzeźbę na mierniejszą kopię.
    Figura fajnie wpasowuje się w okienko, ten kadr na 5 zdjęciu daje złudzenie, że Nepomucen trzyma w rękach obraz z ukrzyżowanym Chrystusem.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Właściciel pobliskiego gospodarstwa proponował nam, że otworzy kapliczkę w celu zrobienia lepszych fotografii, ale trochę było mało czasu.

      Usuń
    2. Często spotykam się z życzliwością okolicznych mieszkańców.

      Usuń

Miło mi, że tu zaglądasz i zostawiasz ślad. Dziękuję:)